Akinek kisiskolás gyereke van az tudja, hogy ami június 15-én elkezdődik az persze egyfelől csodálatosan jó, hiszen végre a felesleges tananyaggal a végletekig leterhelt gyerek pihenhet és kikapcsolódhat, másfelől viszont egy valóságos logisztikai rémálom kezdete.
Persze mi szülők mindig megoldunk mindent mint tudjuk és valahogy mindig kikerekedik, de azért nem semmi ez az időszak, legyünk nagyon őszinték.
Vegyünk néhány tippet arra, hogy hogyan úszhatjuk meg agyvérzés, stroke és egyéb idegösszeomlás nélkül.
Na jó, még mielőtt a tuti tippekre térnénk: komolyan nem értem, hogy hogyan gondolják azt azok, akinek erről feladatuk gondolni valamit, hogy a szülők, akiknek egyébként átlagban 2X2 hét szabadságuk van, meg tudják oldani a gyerek felügyeletét 10(!) hétre. Akárhogy számolom, hogyha nyáron használja fel az összes szabadságát – ami teljesen életszerűtlen, hiszen akkor nem marad a téli ünnepekre vagy a tavaszi és őszi szünetre – szóval ha mindet nyáron veszi ki, akkor is másfélszer annyi kellene, hogy megoldja a gyerekfelügyeletet. Mondjuk az megoldás lehet, ha apuka az első négy hétben, anyuka a második négy hétben marad otthon, a többi meg majd kialakul, de azért ez nem annyira családbarát megoldás.
Tehát továbbra is fenntartom, hogy az egész egy agyrém. Régen, amikor „kulcsos gyerekek” voltak és nagyszülők, akik jól kijöttek a nyugdíjból és boldogan sütögették a meggyes pitét az unokáknak, és a táborok is megfizethetőek voltak, addig ez járható út volt. Ma azonban egészen más a helyzet.
Nézzünk néhány tippet arra, mégis hogyan éljünk túl?
- A szülőknek érdemes összefogni és az egyébként szívesen barátkozó gyerekek felügyeletét felváltva megoldani. Vigyázzunk egymás gyerekeire, így megosztva a feladatokat!
- Már év közben kezdjük el keresni a táborokat és lehetőség szerint olyat válasszunk, ahova egy-egy barátjával tud menni. Így könnyebb megszervezni a “ki megy értük?” programot is.
- A nagyszülők szerepe felbecsülhetetlen! Nemcsak azért, mert megoldják a gyerekfelügyeletet, de azért is, mert olyan látásmódot, új dolgokat tapasztalhat meg az unoka, amire sehol máshol. Manapság különösen irigylésre méltók azok a nagyvárosi gyerekek, akik a nyaruk egy részét vidéken a nagyinál tölthetik. Ha van kert és fa, amire mászni lehet akkor pedig felbecsülhetetlen élmény lehet egy ilyen nyaralás.
- Választhatunk olyan elfoglaltságot is, ahol a gyereknek valamilyen neki megfelelő munkát kell végeznie, ami izgalmas próba lehet a későbbi nyári munkákhoz. A lócsutakolás, állatok ellátása már most is kiváló időtöltés lehet.
De minden tábor és egyéb elfoglaltság mellett biztosítsuk a gyerekeknek az elmélyedés, az olvasás, a lelassulás lehetőségét! Ne essünk abba a hibába, hogy az egyébként is a végletekig pörgetett gyereknek állandó programot, elfoglaltságot biztosítunk. Hagyjuk megnyugodni az elméjét, hagyjuk, hogy olyan dolgokkal foglalkozzon szabadon, amivel igazán kedve van. Fedezze fel ő a világot akkor és abban az ütemben, ahogyan és amikor szeretné!
A nyári szünet legyen igazán szünet számára, amikor nem kell feltétlenül ezt vagy azt csinálni, még akkor sem, ha az egyébként nem tanulás. De néha egy túlszabályozott nyári szünet hasonlóan nyomasztó tud lenni, mint az iskola.