Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat.

Mi az a szülés utáni depresszió és miben különbözik a baby bluestól?

A szülés utáni depresszió és a baby blues a kezdeti időszakban hasonlíthatnak egymáshoz, a különbség köztük a hosszban és intenzitásban jelentkezik. Míg a fokozott érzékenységgel, ingerlékenységgel, szomorúsággal járó teljesen természetes baby blues jellemzően a szülést követő napokban kezdődik, és kb. két héten belül véget ér, addig a postpartum depresszió (PPD) hosszabban húzódik, akár egy évig, vagy tovább is tarthat, és tünetei sem merülnek ki az előbbiekben.  A szülés utáni depresszió kb. minden tizedik nőt érint, így nagyon fontos, hogy beszéljünk róla!

Milyen tünetei lehetnek a baby bluesnak? Hogyan ismerhetjük fel?

Baby blues jelei lehetnek például:

  • Hangulatingadozások: Az egyik pillanatban büszke vagy magadra, hogy milyen jól megoldod a dolgokat friss anyaként, a másik pillanatban pedig hirtelen sírni kezdesz, mert úgy érzed, túl sok minden nyomja a vállad, nem vagy elég hozzá.
  • Elhanyagolod magad, az önmagadról való gondoskodást a kimerültség miatt;
  • Szorongást érzel, a szokásosnál ingerlékenyebb vagy.

Ezzel szemben a posztpartum depresszióra utalhatnak:

  • Reménytelenség érzése, ha úgy érzed, állandóan magányos vagy;
  • Nehezedre esik megfelelően kapcsolódnod a babáddal;
  • Állandóan úgy érzed, hogy nem vagy jó anya, bármit is teszel;
  • Nem tudsz enni, megfelelően aludni, vagy gondoskodni a babádról az eluralkodó negatív érzések miatt;
  • Úgy érzed, elvesztetted az érdeklődésed azon dolgok iránt, amik korábban örömet okoztak, már szinte semmi nem izgat igazán;
  • Koncentrációs problémák, döntéshozatali nehézségek lépnek fel.

Mik lehetnek a depresszió okai?

A várandóssággal, szüléssel járó hormonális, élettani változásoknak hatalmas szerepe van a PPD kialakulásában. Az ösztrogén és progeszteron szint csökken szülés után, illetve pajzsmirigy problémák is okozhatnak a hormonháztartásban problémákat, melyek az anyasággal járó, teljesen természetesen is kihívással teli, stresszel járó helyzetekhez hozzáadódva könnyen posztpartum depresszióhoz vezethetnek. A testünkről alkotott képünk szintén szerves része az énképünknek, így az itt megjelenő nagy változásokkal is nehéz lehet megküzdenünk, arról nem is beszélve, hogy feldolgozzuk a várandósság, születés alatti történéseket, traumákat, például egy császármetszést, gátmetszést.

De az élethelyzetünk változásából fakadó hirtelen kevés alvás és önmagunk háttérbe szorítása a gyermekünkről való gondoskodás miatt szintén befolyásolhatja azt, mennyire tudunk megküzdeni a stresszel, hogy milyen „alaphangulattal” indítjuk napjainkat. Kiemelném még az egyéb, normális esetben támogató faktorokban esetlegesen megjelenő kríziseket: párkapcsolati gondokat, anyagi bizonytalanságot, társas támogatottság hiányát – vagyis ha úgy érezzük, nincs, akivel megoszthatnánk a gyerekneveléssel járó felelősségeket. Bármilyen korábbi mentális betegség vagy trauma (például a családon belüli erőszak elszenvedése, akár érzelmi bántalmazás esetében) pedig fokozhatja a kialakulásának esélyét, de fontos, hogy ne gondoljuk azt, hogy csak akkor történhet velünk ilyen, ha „nincs rendben az életünk.”

Csak az anyákat érintheti a szülés utáni depresszió?

Nagyon érdekes ez a kérdés, és valóban, az apákat is érintheti. A megváltozó családi dinamika új helyzetet teremt az apa számára: anya és gyermek azonnal könnyebben kapcsolódnak, hiszen kezdetektől fogva testileg is szimbiózisban éltek, míg az apának időbe telhet beleszokni az új szerepbe, és ezáltal megfelelően kötődni a gyermekhez. De a gyermek születésével nő a nyomás rajta a tradicionális férfiszereppel kapcsolatban is, hogy gondoskodjon, ellássa a családot anyagi biztonságot teremtsen. Alkalmazkodnia kell a megváltozott szerephez: most már nemcsak férj, hanem apa is, az előbbi háttérbe szorulhat, főleg a kezdeti időszakban, ez szintén nagyfokú stresszt helyezhet rá, hiszen addigi funkciójának betöltése már nem elég, a nőnek kevesebb ideje juthat csak feleségnek, párnak lenni a gyermeknevelési kérdések miatt, ami miatt az ő önértékelése is érintett lehet, hiszen nem kapja meg az addigi megerősítést. Ha az anya PPD-ban szenved, akkor az apa is nagyobb eséllyel lesz depressziós.

Mit tehetünk ez ellen? Segíthet-e egy támogató környezet?

A legfontosabb a biztonságos kötődés kialakítása a babáddal. Ennek nem csak rá lesz meghatározó szerepe (a biztonságos kötődés kialakul az első másfél évben, és protektív faktor rengeteg pszichés nehézséggel szemben), de benned is endorfinok termelését indítja be.
A depressziós anyák jellemzően kevesebbet lépnek interakcióba babáikkal, abban kevésbé konzisztensek. A biztonságos kötődés lényege az érzelmi válaszkészség, összehangolódás. Nem kell nagyon bonyolult dologra gondolni: ha sír, megnyugtatni, ha nevet, vele nevetni.

És igen, nagyon fontos a másoktól való segítségkérés és az őszinteség. Olyan közösségek keresése, ahol megoszthatod a nehézségeid, támogatást, tanácsokat és megnyugtatást kaphatsz. De a környezet leginkább az értő fülekkel, a segítség őszinte felajánlásával segíthet. Viszont kerüljük a tanácsadást, inkább igyekezzünk megérteni azt, aki segítséget kér. Természetesen ha valaki úgy érzi, hogy nem tud megbirkózni a helyzettel, akkor érdemes hozzáértő szakemberhez fordulni.

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...

HOZ-ZÁ-TÁP-LÁ-LÁS

A szó, amit valószínűleg kisgyerekes anyuka ismer ha nem is onnan, hogy alaposan utána olvasott, de a védőnő vagy a gyerekorvos biztosan felhívta a...