Segítség kezdjük az ovit!

„Akkor mehet oviba, ha biztonsággal szobatiszta és leszokott a cumiról.”

Nagyjából ezt a két mérföldkövet próbálja a legtöbb szülő elérni addig, amíg a gyerek oviba kerül. A legtöbben számos mondókát is tudnak, és néhányan már a betűket is képesek lerajzolni. Pedig ez utóbbi kettőre van a legkevésbé szükség. Amire viszont annál inkább, az az, hogy mennyire szoktatták a gyermeket közösséghez korábban, illetve megszokott helyzet-e számára, hogy anya nem mindig van ott mellette.

Persze a pandémia miatt most sok minden nem éppen úgy alakult, ahogy kellett volna, de ezen a nyáron bőven volt alkalom felkészülni az óvodára. Korábban ITT írtunk arról, hogy hogyan érdemes ovit választani, de mivel ezen már rég túl vannak a szülők, most azt szedjük pontokba, hogyan könnyíthetjük meg az óvodakezdést.

  • Játsszon sokat a kortársaival! Vidd olyan rendezvényekre, ahol hosszabb időt kell eltölteni idegen gyerekekkel, hozzájuk alkalmazkodva, velük kapcsolatot létesítve.
  • Hívj át gyerekeket magatokhoz a baráti társaságból, de ne irányítsd a játékot, inkább vonulj vissza és a háttérből figyeld, hogy a gyermek hogyan reagál a megváltozott helyzethez!
  • Az óvoda tele lesz új szabályokkal, amiből az egyik biztosan az lesz, hogy az elővett játékokat vissza kell tenni a helyére, ha már nem játszunk vele. Ha még eddig ez nem volt szabály otthon, akkor most gyakorolhatjátok. Persze ezt is inkább játékosan, dalolva, mondókázva, mint Mary Poppins.
  • Ne szeptember 1-jén kezdjétek el a megváltozott napi rutin kialakítását, hanem legalább egy héttel előtte. Adj magatoknak néhány napot, amíg mindenki ráhangolódik a korai ébredésre, reggelire, fogmosásra, öltözésre, egyáltalán, a reggeli rutinra. Ha kitalálsz valami jópofa mesét köré, akkor még érdekesebbé teheted az egyébként gyorsan unalmassá váló napi rutint.
  • Ha eddig beépült a mindennapjaitokba a beszélgetés és a meseolvasás, akkor biztos komoly szókinccsel érkezik a gyermek az óvodába. Erre szüksége is lesz, mert fontos lesz majd számára, hogy minél pontosabban megértesse magát a felnőtt és gyermek környezetével.
  • A gyermekpszichológus szerint kár szétstresszelni a gyereket azzal, hogy már nyár közepén elkezdjük mondogatni neki, hogy óvodás lesz. Lássuk be, nem arról van szó, hogy felvették a Yale-re! Nekünk, szülőknek egy újabb mérföldkő, de az ő életében egyelőre egy nagy ismeretlen, ami közeleg.
  • Végül szót kell ejtenünk azokról a dolgokról, amik nem lelkiek, hanem nagyonis tárgyak. Az alvóállatka, a kéztörlő, az ágynemű, amit van, ahova vinni kell és az ovisjel, amit minden ruhába bele kell varrni vagy rajzolni. A leendő ovis számára ezek  kézzel foghatóan mutatják, hogy megváltozik az élete, nem úgy, mint a sok szó, aminek a nagy része számára még nem töltődött fel tartalommal.

Ha a biztonságot jelentő maci, kutyus vagy űrállatka ott lesz mellette, amikor elalszik és tudja, hogy a szülei érte mennek, amikor jól kijátszotta magát a többiekkel, akkor menni fog. Neki a legtöbb esetben sokkal könnyebb. 

Szeptemberben az óvodák ugyanis tele vannak a bokorból leskelődő kétségbeesett szülőkkel, akik ha csak egy pillanatra is, de látni szeretnék, hogy a csemetéjük önfeledten dobálja a labdát a társainak. Általában dobálja. Úgyhogy nyugi. Elő lehet bújni a bokor mögül.

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...