Húzd meg a határokat, hogy szabadon élhessen!

Önellentmondás? Nem, nem az. Nagyon sokszor elismételtük már, hogy milyen fontos a gyerekek számára a következetesség. Ha unos-untalan csak azt ismételjük a gyereknek, hogy ha még egyszer ilyen rosszul viselkedsz, akkor elveszem a telefonodat, de sohasem veszem el, akkor hamar megtanulja, hogy a tetteinek nem lesz következménye.

A határok meghúzásával ugyanez a helyzet. A pszichológusokhoz járó emberek egy jelentős részének alapvetően a problémája, hogy nem tudja meghúzni a határait. Az „eddig és ne tovább” típusú határ felállítása pedig rendkívül fontos, nemcsak a gyereknevelésben, hanem életünk egyéb területein is. Nehéz megtanulni, de érdemes!

Azok a gyerekek, akik tisztában vannak azzal, hogy bizonyos területen meddig mehetnek el, sokkal kiegyensúlyozottabbak, magabiztosabbak lesznek társaiknál. És ezzel együtt sokkal szabadabbak is. Ez pedig azért nem önellentmondás, mert a határok megvédik a belül levőket. A gyerekek pontosan tudják, hogy ha betartják a szabályokat, akkor azon belül kreatívan, szabadon működhetnek.

Ha tudjuk, hogy festés közben sem a padlót sem a falat nem szabad össze festékezni, akkor boldogan teszik bele a tenyerüket a festékbe és onnan a hatalmas papírra, amit előtte leterítettünk a padló védelme érdekében. Ott már senki sem szól rá, hogy ne festékezze össze a kezét vagy a lábát 🙂 vagy ne alkosson valamit krumplinyomda segítségével is.

Szerintem ebből is látható, hogy a határok meghúzása közel sem jelent semmiféle „túlszabályozást”! Éppen ellenkezőleg. Ha a gyereknek mindig megmondjuk, hogy mit, mikor és hogyan csináljon, akkor aztán ne problémázzunk azon, ha nagyon sokára lesz önálló és a kreativitásnak, az egyéni problémamegoldásnak nyomát sem találjuk majd benne.

Bármilyen korúak is a gyerekek, a felnőtt határozottsága mindig imponál nekik. Gondoljunk csak bele! Különben mi a csodáért akarna minden gyerek felnőtt lenni? Biztosan mindenki megfigyelte már, hogy a 2-4 éves gyerekek ahhoz a felnőtthöz kötődnek jobban, aki felnőttként is viselkedik. Aki elmondja neki, hogy mit szabad és mit nem, és nem enged abból. Ilyenkor a gyerek bizalmat érez a felnőtt iránt. Biztonságban érzi magát. A felnőtt olyan következetesen és határozottan viselkedik, ahogyan azt egy gyerek elvárja tőle. Ez pedig nagyon fontos a kisgyerekek – de ami azt illeti – a nagyobb gyerekek számára is.

Mindenki ismeri azt az alapdilemmát, még ha nem is történt meg vele, hogy a hipermarketben a földön fekve visít egy gyerek, hogy akar egy csokit. A dilemma hatalmas: gyorsan tegyük be a kosárba és meneküljünk a rosszalló tekintetek elől vagy ne a rövid, hanem a hosszútávú célt nézzük és legyünk tisztában azzal, hogy most néhány perc rosszalló tekintet vagy hosszú éveken át tartó zsarolás. Ugyanis ha egy ilyen helyzetben engedünk, akkor villámgyorsan megtanítjuk a gyerekünknek, hogyha a földön fekve visít, akkor megkapja azt, amire vágyik. Ezután ne csodálkozzunk, ha a játékbolt padlója következik csillámpóniért.

Érteni kell azonban, hogy a határok biztosítása – szerintem sokkal pozitívabb töltete van, ha így fogalmazunk – és a következetesség egyáltalán nem jelenti azt, hogy kevésbé babusgatnánk, szeretgetnénk a gyerekünket. Ennek a két dolognak semmi köze egymáshoz.

A gyermeknek mindig szüksége lesz a szülei szeretetére, ami hol ölelésben hol pedig épp a határok biztosításában mutatkozik meg.

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...