Nem választottunk könnyű témát, és elhatároztam, hogy nem is vesszük megúszósra ezt a cikket. Nem fogok arról írni, hogy mekkora az a mérték a WHO vagy az egyéb kutatások szerint amit egy nő megihat és még nem minősül alkoholistának, és mi az a mennyiség, aminél már jó, ha figyelünk, mert könnyen belecsúszhatunk a már veszélyes kategóriába.
Nem fogunk méricskélni és megállapítani, hogy egy esti pohár bor még belefér, attól még nem lesz senki alkoholista. A kérdés ugyanis szerintem ebben az esetben biztosan nem, vagy nem csak a mértékről szól. Először is sohasem értettem, hogy lehet egy egységes mértéket megállapítani, miközben vannak 50 kilós és 90 kilós anyukák is és egyáltalán nem mindegy, hogy ugyanazt a mennyiséget melyikük fogyasztja el esténként. Ami az egyikben csak kicsit kiereszti a feszültséget az a másikat ki is ütheti. Különösen akkor, ha egyébként is fáradt az egész napos rohangálásban.
Tudjuk, hogy az anyukák rendszeres alkoholfogyasztása probléma, amivel foglalkozni kell és a legkevésbé sem érdemes a szőnyeg alá söpörni. Általában nem beszélnek róla, mert szégyellik, és lássuk be, mégsem kezdhetjük a játszótéri ismerkedést azzal, hogy „Szia! Te mennyit iszol esténként, amikor a gyerek lefeküdt?” Az esti – sokszor magányos – ivászatok otthon történnek és még az sem biztos, hogy jókedvű beszélgetések kíséretében. Mert abban aztán tényleg nincs semmi rossz, ha az egész napos munka után anyuka és apuka egy-egy pohár bor mellett megbeszéli, hogy mi történt aznap, miben segíthetnek egymásnak ha kell valamiben vagy csak a kanapén összebújnak a tv előtt és miközben a legújabb részét nézik kedvenc Netflix sorozatuknak, elkortyolgatnak egy pohár bort. De ha ezek elmaradnak és csak a pohár lesz egy kisgyermekes anyuka társasága, akkor az már közel sem az a boldog együttlét, amire a legtöbben vágyunk.
Honnan tudjuk, hogy baj van?
Nyilván ez nem könnyű kérdés. Alkoholt inni ma Magyarországon nagykorúként nem tilos, úgyhogy semmi törvénybe ütközőt nem követ el senki ha leissza magát. Nyilván ha egy anyuka egyedül van otthon a gyermekével és akkor teszi ezt akkor az már a gyámhivatalra tartozik, de alapvetően azt, hogy mennyi alkoholt fogyasztunk, mi magunk dönthetjük el. Ezért is lenne nagyon fontos, hogy ezekről a problémákról nyíltan beszéljünk. Hogy ne gondoljuk azt, hogy az „menő” ha egy babával otthon lévő anyuka úgy kapcsolja ki magát esténként, hogy megiszik ezt-azt. Mert persze ideig-óráig segíthet, de pont ideig-óráig. Annál egy perccel sem tovább. Arról nem is beszélve, hogy a valódi problémákat nem oldja meg, sőt, hosszú távon újabb problémákat hoz felszínre. Hiszen ha valaki rendszeresen iszik, az sokkal fáradtabb lesz, a teljesítőképessége csökken, egyre ingerlékenyebb lesz és egy esetleges depressziónak sem tesz különösebben jót az alkoholfogyasztás.
A probléma akkor kezdődik, amikor ez az esemény rendszeressé válik. A minap kérdezte meg tőlem egy barátnőm, hogy szerintem van-e vele ilyen típusú probléma és ha igen, akkor hogy lehet azt megállapítani. Azt javasoltam, hogy tartson önvizsgálatot. Tegye fel a kérdést magának, hogy miért várja az estét? Azért, hogy a férje hazaérjen és egy jót dumáljanak, kártyázzanak, szerelmeskedjenek? Vagy azért, mert végre megnézheti a kedvenc sorozatának következő részét? Vagy azért, mert „este már lehet inni” egy pohár bort. Ha az öröm forrása maga az alkohol és az nemcsak egy kísérője a többi öröm forrásnak, akkor szerintem érdemes elgondolkozni azon, hogy valami nincs rendben. Ilyenkor szerintem érdemes kipróbálni, hogy le tudja-e tenni a poharat néhány napra, hétre. Van-e annyi önuralma, hogy ne nyúljon a pohár után és lehetőleg ne élje meg veszteségként, hogy nem egy pohár borral ér véget az este.
Persze ne legyünk igazságtalanok! Vannak, akik egész jól bírják az első éveket és nem is értik mi ez a hiszti az anyaság körül. Másokat alaposan megvisel kívül-belül. Nem vagyunk egyformák és sosem törnénk pálcát mások felett. Semmi baj nincs azzal, ha néha kikapcsolunk, de jó lenne, ha az nem lenne egyenlő az alkohollal.
Figyeljetek oda egymásra, a barátaitokra! Ha valakin azt látod, hogy segítségre szorul, akkor ne hagyd magára! Együtt biztosan találtok megoldást!
Annyi mindent lehet még csinálni, ami levezeti a napi feszültséget!