Magyarországon nagyjából 20 féle kullancs él, de nem mindegyik terjeszt az emberre is veszélyes betegséget, és ezek közül sem mindegyik fertőzött. Ez az egyébként szerintem rendkívül undorító rovar az erdő aljnövényzetében, a bokrokban lelhető fel leginkább. Valójában a szó szoros értelmében beleakaszkodnak az ember bőrébe és ha nem vesszük észre, akár napokig szívják a vérünket.
Ezért is halljuk nagyon sokszor a médiában, hogy rendkívül fontos, ha „kullancsos” helyen járunk minden este meg kell néznünk magunkat és a gyermekeket, hogy nem ment-e bele ez a veszélyes állat. Különösen fontosak a hajlatok és a fül mögötti rész, valamint persze a haj.
Mit tegyünk ha kullancsot találtunk?
Erről ma már egészen mást gondolunk, mint korábban!
A régi módszer az volt, hogy olajat, alkoholt csepegtettek a kullancsra, aminek így megbénult a légzése ugyan, de ezzel egyidőben hatalmas mennyiségű vírust bocsátott az ember szervezetébe. Nem szabad összenyomni vagy a potrohára csepegtetni semmit sem, mert könnyen lehet, hogy egészen addig teljesen ártalmatlan kullancs éppen akkor juttatja bele a kórokozót a szervezetünkbe.
A legfontosabb, hogy a kullancsot minél előbb el kell távolítani a szervezetből!
Ennek rendkívüli jelentősége van a gyógyulás szempontjából!
Korai stádiumban a fertőzés jól gyógyítható, gyógyszeres kezeléssel. A fertőzött kullancsokból a kórokozó emberre való átvitelének valószínűsége annál kisebb, minél hamarabb eltávolítjuk a kullancsot Az agyvelőgyulladás szempontjából 4-6 óra, a Lyme-betegség szempontjából 24 óra számít biztonságos időnek.
Kullancsot kullancs kanállal!
Erre a legalkalmasabb a minden patikában és szerintem sok drogériában is kapható úgynevezett kullancskiszedő csipesz, amivel szakszerűen lehet eltávolítani. Fontos, hogy igyekezzünk a bőrhöz a lehető legközelebb megfogni és anélkül, hogy a feje beszakadna, kihúzni.
Ha ez a része bent marad azzal sincs olyan nagy baj, majd kilökődik a szervezetből később. Kicsit olyan, mint a szálka, ami ha nem tudjuk kiszedni, de szerencsénk van, akkor magától kiveti a szervezet. Ha mégsem távozik magától néhány nap alatt, akkor a gyulladásveszély miatt érdemes kiszedni vagy kiszedetni.
Miután kiszedtük a kullancsot ne felejtkezzünk el jód oldattal bekenni a helyét! Ha nincs semmi baj, akkor 10 nap múlva már semmilyen nyoma sem marad. Ha viszont a csípés helye körül halvány pír jelenik meg az sajnos fertőzésre utal. de úgy is lehet valaki fertőzött, ha nincs ilyen bőrtünete, ezért a legjobb, ha minden esetben orvoshoz fordulunk.