Bébiszittert keresel? Így válassz!

A pandémia miatt felfordult világunkban egyre több munkahelyen biztosítanak lehetőséget a home-office-ra, vagyis az otthoni munkavégzésre, de még így is komoly igény van olyan babysitterekre, akikre nyugodtan bízhatjuk rá a legféltettebb kincsünket. Hiszen bármikor előfordulhat, hogy valami közbejön, és nem érünk oda az oviba vagy a bölcsibe időben. Lerobban a kocsi, berobban a főnök vagy késő délutánra tettek egy megbeszélést. Persze az is lehet, hogy kettesben szeretnék lenni a párunkkal vagy elmenni a barátokkal lógni egy kicsit. Egy jó bébiszitter kincset ér!

Jó-jó, nem lehet mindenki Mary Poppins, akivel a kéményseprőkkel táncolhatnak a gyerekek a ház tetején vagy aki néhány mozdulattal képes rendet tenni a felfordult gyerekszobában, de azt talán mindegyiktől elvárhatjuk, hogy legalább egy dalocskát tudjon, amivel „beénekli” a keserű szirupot is a gyerek szájába.

Vegyük sorra, milyen tulajdonságokkal rendelkezzen egy jó bébiszitter és hogyan találjuk meg az igazit?

Legjobb ha eleve úgy közelíted meg, hogy ez egy munka, vagyis munkaerőt keresel. Méghozzá olyat, akiben meg tudsz bízni, hiszen a gyerekedet bízod rá. Fontos, hogy tisztában legyél azzal, hogy milyen elvárásaid vannak a bébiszitterrel kapcsolatban és legalább olyan fontos, hogy ezeket az elvárásaidat világosan elmondd neki is, amikor megállapodtok.

Tiszta, világos elvárásrendszer. 

Tisztázd először magadban, hogy milyen munkaerőre van szükséged. Beszéljen angolul? Németül? Tudjon a madarak nyelvén? Jól bánjon a kutyátokkal, esetleg a gyerekséta közben vigye el Rexit is sétálni? Legyen autója, mert majd különórára is el kell vinni  gyereket? Dohányozhat? Játsszon valamilyen hangszeren?

Látod, megannyi kérdés, amin érdemes mind végigmenni ahhoz, hogy megtaláld az igazit. Ne feledd, hogy munkatársat, beosztottat veszel fel, aki akkor érzi magát jól és biztonságban, ha világosan látja a megoldandó feladatokat és azt, hogy mit várnak el tőle.

Nyilván nagyon nem mindegy, hogy a csecsemőd, az óvodásod vagy az iskolásod mellé keresel babysittert, hiszen Egy jó tanár sem feltétlenül jó dadus és egy jó dadus sem biztos, hogy jó tanár. A gyerekednek különböző életkorokban különböző tulajdonságú és képességű gondozóra van szüksége. Persze vannak azok a „Mary Poppinsok”, akik csecsemőkortól a felső tagozatig mint egy nagynéni vagy fogadott nagymama végig kísérik a gyerek fejlődését, de ilyen embert  találni ritka szerencse.

Ha még pici a babád, akkor a legfontosabb, hogy a napi rutinba be tudjon segíteni. Meg tudja fürdetni, meg tudja nyugtatni, ha sír és el tudja altatni. Ebben az esetben olyan gondozót ne válassz, akinek semmilyen tapasztalata nincs csecsemőkkel, mert hiába játszik valaki el nagyon jól egy 3 évessel, ebből egyáltalán nem következik, hogy el tud altatni egy hasfájós csecsemőt.

Alapvető, de azért mondjuk el, hogy kedvesnek, szeretetteljesnek kell lennie, akiből árad az, hogy jól fog bánni életed legfontosabb részével. Nagy dilemma, hogy akkor is rábízzuk-e a gyerekünket valakire, amikor még nem tudja elmondani, hogy milyen volt, nem tud beszámolni arról, ha valami sérelem érte. Ez valóban komoly dilemma, hiszen ezek a traumák – ha megtörténnek – évek múlva derülnek csak ki, ha egyáltalán kiderülnek. De ha alaposan utánanéztünk a gondozónak, leinformáltuk, ajánlólevelet kértünk, beszéltünk ismerősökkel, akiknél korábban dolgozott, akkor valószínűleg jól választunk majd.

Hol találjuk meg az igazit?

Ez a legnehezebb kérdés mindig. Egy dolog nyugtasson meg. Sokkal nagyobb a lehetőség, mint a közösségi média megjelenése előtt. Ma már szinte mindenki nagyon gyorsan leinformálható, egy posztot kitéve sok ezer emberhez eljuthat a kérésed, hogy ha valaki tudja, hol rejtőzik a legjobb babysitter, akkor ne titkolja tovább. Javaslom, hogy a hirdetésed legyen ötletes, megnyerő, hiszen ez egy kétirányú bizalmi kapcsolat. Nemcsak neked kell benne megbízni, hanem neki is benned, a családodban. Ha kölcsönös tiszteleten alapul a munka kapcsolatotok ki tudja, életre szóló barátság is lehet belőle.

 

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...