Egyre több a túlsúlyos gyerek, a fejlett, modern társadalomban az egyik legnagyobb probléma, komoly népbetegség az elhízás. A gyerekkori elhízásnak komoly veszélyei lehetnek, erre ma már a legtöbb gyerekorvos, védőnő felhívja a figyelmet az iskolában vagy az óvodában. A gyerek növekedésével sajnos a helyzet csak romlani fog, mert ha a szülő nem kapcsol elég hamar és veszi észre, hogy valami baj van, akkor az iskola elkezdésével, amikor a gyerekek bekényszerülnek 5-6 órára a padokba délelőtt majd a délutáni napköziben is legalább másfélre, akkor ez a probléma hatványozottan jelentkezik majd.
Ne adj édességet a gyereknek!
Látszólag milyen egyszerű és mégis milyen nehéz. Vannak gyerekek, akik nem szeretik az édességet és vannak akik marokra zabálnák a csokit, cukrot, chipszet. Nincsenek csodák! Ha egy gyerek ezeken az ételeken él és mellette gyors kajákat eszik esténként akkor előbb-utóbb nemcsak túlsúlyos lesz, de testileg és mentális értelembe is megbetegszik. Ez pedig – tetszik nem tetszik – a szülő, nagyszülő felelőssége. Manapság egyre gyakrabban látom, hogy a szülők nem mernek nemet mondani a gyerekeiknek. Ha azok este még csokit vagy csokis pudingot szeretnének enni, akkor miért ne, hiszen még semmi jelen rajtuk az elhízásnak. Ez azonban nemcsak erről szól, hanem arról is, hogy hajlandóak és képesek vagyunk-e a gyerekeket a helyes, egészséges táplálásra tanítani. Mert lehet, hogy 9 évesen még nem probléma az esti két csokipuding vagy a tábla tejcsoki, de amikor megjelennek a hormonális változások, akkor már késő lesz a táplálkozáson változtatni.
Mit is mondunk mindig arról, hogy a gyerekek hogyan tanulnak?
Utánzással.
Változz, hogy változzon!
A leggyorsabban és leghatékonyabban úgy tudsz változtatni a gyerek táplálkozási szokásain, ha te magad változol, illetve a család változtat. Olyan ez, mint amikor valaki fogyókúrázik a családban, de mindenki más tömi magába a tésztát és a rántott húst, akkor elképesztően nehéz végigvinni a fogyókúrát. Ha azonban találsz hozzá támogatókat, akik veled együtt mennek az úton, akkor minden könnyebb lesz.
Ugyanerről beszélünk akkor is, ha a gyerek rossz táplálkozási szokásain szeretnél változtatni. Változz, hogy változzon! Ha nem lesz otthon süti és csoki, akkor nem tud olyan egyszerűen hozzájutni és így – csodák csodája! – nem eszi meg. Hogy így aztán te sem tudsz ilyesmit enni? Vagy a férjed nem tud a focimeccs mellé meginni egy kólát és betolni két zacskó hagymás chipszet? Ezt hívják lemondásnak a másik érdekében….Olyasmit teszünk, ami nekünk nem jó csak azért, hogy a másiknak jó legyen. Egyébként ebben az esetben ráadásul nem is igaz, hogy nekünk nem jó, mert így a család egészségesebben étkezik majd, ami senkinek sem árt meg.
Ha otthon gyümölcsöt lehet nasizni és nincs fehér liszt és fehér cukor, akkor a gyerek biztosan nem teszi rá a tejbegrízre vagy nem tölti csurig a limonádét.
Fontos azonban, hogy mindezt ne áldozatként élje meg. Az az egészséges, ha ez a világ legtermészetesebb módján történik, minden különösebb körítés nélkül. Mert tudjuk, amit tiltunk, az annál édesebb lesz. És ebben az esetben ez most szó szerint értendő.