KÖNYVAJÁNLÓ
Eszik, alszik – tudjuk ezt a csecsemőkről mindaddig, amíg nem lesz saját gyerekünk. Akkor alaposan elgondolkozunk azon, hogy a család, a barátaink miért nem mondták korábban, hogy azért ez nem mindig van így. Vagy mondták, csak a lilaködös babavárás közben nem akartuk meghallani? Tisztázzuk: a csecsemő tényleg eszik-alszik kezdetben. A kérdés csak az, hogy hogyan.
Tracy Hogg könyvét bizonyára majdnem mindenki ismeri. Őt a babák suttogójaként tartják számon, nem véletlenül. Hogg csodálatos könyveiben megtanít arra, hogyan tegyél különbséget a babád sírásai között és arra is, hogy milyen szakaszokban szoktasd önálló alvásra. Engem azzal a mondattal győzött meg, ami arról szól, hogy adjam meg a gyermekemnek azt a szabadságot, hogy egyedül is el tudjon aludni. Milyen mély gondolat ez! Mert valóban, amíg a kisbabánk vagy később a kisgyermekünk ahhoz kell, hogy kösse a délutáni vagy az esti elalvását, hogy az édesanyja vagy az édesapja elaltassa, addig őt magát is korlátok közé szorítom. Micsoda boldogság lehet azt az érzést megtapasztalni kisgyerekként, hogy azt teszi a testem, az elmém, amit én szeretnék. Elaltatom magam. Milyen fantasztikus érzés lehet ez egy kisgyermeknek!
A suttogó mindent megold című kötetében Hogg lépésről-lépésre vezet minket végig addig, amíg gyermekünk el nem éri a tartós és pihentető alvást. Jellemzően az alvásproblémák nem néhány hetesen kezdődnek, hanem akkor, amikor kinyílik a világ, egyre több olyan inger éri a babát, amit fel kell dolgoznia és a játék is sokkal izgalmasabbnak tűnik, mint feküdni a kiságyban és várni az álommanóra.
„Szinte minden alvási nehézség egy tőről fakad: a szülők nem tudják, hogy az alváshoz szükséges készségeket meg kell tanítaniuk a babáknak – hogyan aludjon el egyedül, és hogyan aludjon vissza, ha felébred. És ahelyett, hogy ők irányítanának az első három hónapban, amikor a jó alvási szokásokat meg lehet alapozni, inkább a baba után mennek, és akaratlanul is hagyják kialakulni a rossz alvási szokásokat.” „Az alvás azért nagyon fontos, mert körülötte forog a csecsemő élete. Alvás közben növekedik. Ha fáradt, nem eszik és nem játszik.” /Tracy Hogg/
Amit Hogg-tól biztosan megtanulhatunk az a napirend fontossága, a rendszer, ami biztonságot nyújt egy gyermeknek. Egyébként ha ezt a módszert alkalmazzuk hamar meglátjuk, hogy nemcsak a gyerek, de az őt nevelő felnőtt életére is nagyon jó hatással lesz a kiszámíthatóság. Így lesz helye a főzésnek, játéknak, levegőzésnek és még, – talán hihetetlen – de a pihenésnek is. Gondolj csak bele: ha a kisbabádat nem kell altatni, hanem képes lesz egyedül elaludni, akkor a te szabadidőd onnan kezdődik, hogy megnyugtatad, ráhangoltad az alvásra, de nem kell megvárnod amíg elalszik és kisurranni a szobából, hogy mire bármibe belekezdhetnél már azt halld, hogy eltelt egy óra és fel is ébredt.
„Akkor is érdemes időt és energiát szánni rá, ha ötvenszer, százszor, sőt százötvenszer kell megcsinálni, hiszen cserébe a baba megtanul elaludni, Ön pedig visszakapja a szabadidejét.” /Tracy Hogg/
Szép álmokat kívánunk mindnyájatoknak!