Nem hiszem, hogy kell arról beszélnünk, hogy mennyire megváltozott a világunk az elmúlt évtizedben. Még pontosan emlékszem arra, amikor a 90-es években az egyik egyetemi csoporttársam megmutatta a számítógépét, amihez foghatót még sosem láttunk azelőtt és én ugyanolyan magabiztossággal állítottam, hogy soha nem fogok ilyesmit használni az írógép helyett, mint ahogy gyerekkoromban azt is állítottam apukámnak, hogy örökké szeretni fogom a Modern Talkingot. Jó-jó….egyik fogadkozás sem bizonyult maradandónak.
Azt azonban egyikőnk sem gondolta, hogy alig néhány év és nemhogy a számítógép terjed el fénysebességgel, de appokról indítjuk az autókat és vesszük a buszjegyeket. Eltűnnek a távolságok és egyetlen kattintással eljuthatunk a távol élő barátainkhoz, családtagjainkhoz. De hogy is van az a zseniális mondat a Harcosok klubjában?
„Amit birtokolsz az birtokba vesz.”
Társadalmunkat mentális értelemben alaposan foglyul ejtette a közösségi média. Pedig a neve azt sugallja, – és a mögötte megbújó gondolat is az volt – hogy építsünk közösséget, legyen az munkahelyi, baráti, egyetemi és ennek ne lehessen akadálya a távolság. De mint ahogy a nagy felfedezések általában, nem tudnak számolni a következményekkel. Nem is foglalkoznak vele, hiszen olyan nagy jelentőségű maga a találmány, hogy akkor is megvalósulna, ha ez igazi katasztrófát jelentene a világra nézve. Elég, ha csak az atombombára gondolunk. De mindenképpen szeretném elkerülni a moralizálást, mert mint mindennek, a közösségi médiának is vannak nagyon pozitív hatásai, akár a bűnüldözést, akár a társadalmi tudat átformálását vesszük. Most inkább azokra adunk tippeket, hogy hogyan, mikor és miért tarts digitális detoxot. Erre ugyanis mindnyájunknak szüksége lenne, csak ahogyan más addikciókat is nagyon nehéz önmagunkon felismerni, így ezt sem könnyű.
Tarts önvizsgálatot!
Hamarosan nyaralni megy a család, vagy elmentek a nagyikhoz vagy csak néhány napra a Balatonhoz, tulajdonképpen mindegy. El tudod képzelni, hogy erre az időre kikapcsolod a telefonod? Jó…már hallom az ellenvetést, hogy akkor hogy érnek el, ha baj van, így módosítom a mondatot: Kapcsold le róla a netet erre az időre! Így telefonon bárki elér. El tudod ezt képzelni? Vagy elképzelni el tudod, de ezzel egyidőben meg is jelenik a torkodban vagy a gyomrod tájékán egy szorító érzés? Körülbelül ugyanezt érzi mindenki, aki akár a cigiről, akár az italról akar leszokni. Mindegyikre csak azok lesznek képesek, akik nagyon elkötelezettek.
Ma már rengeteg kutatási adat áll rendelkezésünkre a folyamatosan a telefonjukat vagy a tabletjeiket csekkoló fiatalokkal kapcsolatban. Akik egész nap ebben a virtuális közegben élnek azok mérhetően rosszabbul tanulnak, felületes információik lesznek a világról és egyre több az ADHD tüneteit mutató gyerek is.
Az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy funkcionális analfabéták hatalmas tömege jelenik meg a társadalomban ezeknek a gyerekeknek a felnőtté válása során. Egy poszt/weboldal tartalmának átlagosan 20%-át olvassuk el felnőttként is, a fiatalok jó, ha a címig eljutnak. Ez finoman szólva is töredékes képet ad a világról, arról pedig, hogy valamilyen mélyebb összefüggések megértéséhez is hozzászoktat ne is álmodjunk. Látszólag ódivatú mondat következik, de vállalom érte a felelősséget:
Olvass! Semmi sem kapcsol ki, tanít, bővíti a szókincsed és fejleszti az érzelmi intelligenciát, mint az olvasás.
Digitális detox-al teljes nyaralást kívánunk!