Mit tegyünk ha iszik a kamaszunk?

Nem könnyű téma a kamaszok alkoholfogyasztása és annak ellenére, hogy sokat, sok fórumon beszélünk róla, sohasem lehet elég tisztán látni ebben a kérdésben. Szülőként talán nem is lehet. Ha jól meggondoljuk a mi kamaszkorunkban is voltak bulik, voltak baráti iszogatások és bizony keményebb helyzetek is. Osztálytalálkozókon szoktuk emlegetni, hogy mi magunk sem értjük, hogy hogyan úszhattuk meg épségben azt az időszakot.

Ma sokkal durvább a helyzet, és nem elsősorban a drogfogyasztás megjelenésével, de természetesen az sem segít. A korántsem csak rémtörténetek szerint sok buliban csak az a lényeg, hogy a fiatalok minél előbb lerészegedjenek és aztán jöhetnek a vállalhatatlan események, videók, fotók a közösségi médiára, ami mint tudjuk nem felejt.

A kamaszok többsége fogyasztott már alkoholt és rendszeresen fogyaszt is, ha buliról vagy összejövetelről van szó. Ez az esetek nagy többségében akkor is így van, ha a szülők meg vannak győződve arról, hogy az ő gyerekük kivétel. De gondoljunk csak bele: biztosan jó lehet annak a gyereknek kívülállónak, „kivételnek” maradni egy buliban?

Meggyőződésem, hogy mint az élet legtöbb területén a mértékletesség lenne a legfontosabb ezekben a helyzetekben. Pedig éppen ez az, amire egyáltalán nem figyelnek a kamaszok. A „Csak egy sört iszom, anya!” mondat általában elveszti igazságtartalmát másnap reggelre és legjobb esetben csak egy fejfájós kamasz kászálódik ki az ágyból és könyörög valami kiadós reggeliért. Állítólag nincs különbség lányok és fiúk között ezen a területen. A bulizás közben elfogyasztott alkohol mértéke elég nagy probléma.

Mit tehetünk ez ellen?

Vannak, akik a szülőkkel való első közös berúgásra esküsznek, amikor a gyerek védett környezetben tapasztalhatja meg, hogy milyen érzés az, amikor kicsúszik a lába alól a talaj. Ezután sokkal inkább el tudja képzelni milyen végzetes is lehet olyan helyen lenni kiszolgáltatottan, ahol nem vigyáznak rá úgy, mint a szülei, ahol nem szeretik őt úgy, mint a szülei vagy ami még ennél is rosszabb, kihasználják a helyzetét.

A másik út lehet az, amikor megmutatják a kamasznak a szülők azokat az alkohol fajtákat, amik a bulikban a leginkább előfordulnak és megkóstolja, átbeszélik, hogy minek milyen mennyiségben milyen hatása lehet. Mennyi sört kell ahhoz meginni, hogy úgy hsson mintha azt a néhány korty pálinkát döntötte volna le? Persze ebben az esetben fontos megmutatni a koktél nevű „gyilkos fegyvert” is és elmagyarázni az alkoholfajták összekeveréséből származó problémákat. Lehet, hogy látszólag olyan lesz, mint egy biológia óra, de garantáltan jobban fog figyelni.

Hidratálj! Hidratálj!

Az örök jó tanács: ha alkoholt fogyasztasz, persze mértékkel, mindig igyál mellé nem alkoholos folyadékot, leginkább vizet. Üres gyomorral pedig soha nem indulunk semmilyen buliba és legjobb ha ott is eszik valamit, ami felszívja az alkoholt.

Csak ellenőrzött italt igyon!

Ha szórakozóhelyen buliznak, akkor különösen igaz, de egy házibuliban sem árt figyelni arra, hogy ne tegye le a poharát vagy ha letette, akkor hagyja is ott és vegyen helyette tisztát. Kibontott üvegből, amit felügyelet nélkül hagytunk soha senki ne igyon többet! Talán ez a legnagyobb változás a mi fiatalkorunkhoz képest. Akkor nem kellett még attól félnünk, hogy valaki úgynevezett partidroggal elkábít és aztán azt tesz velünk, amit csak akar.

Egyébként az egyik barátnőm éppen kamasz lánya mesélte, hogy talán egy filmben látta, hogy van már olyan körömlakk, ami ki tudja mutatni, hogy van-e drog az italban, csak bele kell mártani a körömlakkos ujjat és ha drog van az italban, akkor a lakk elszíneződik.

Mindenesetre amíg nem szerzünk be egy ilyen lakkot, addig jó lesz megfogadni minden olyan tanácsot, amit gyakorló kamaszos szülők adnak. És talán azután is.

 

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...