Van olyan, hogy „túl sok ajándék”? Felnőttként ezt el sem tudjuk képzelni, ugye? Nekem például jöhet bármennyi. 🙂 De vajon jót teszünk-e ha egy gyereknek túl sok ajándékot adunk?
Gondoljunk csak bele abba, amikor egy óvodai zsúron annyi ajándékot kap szemünk fénye, hogy szinte zavarba jön, de nem a szó jó, hanem inkább a zavart értelmében. Persze mindent megadnánk a gyerekünknek, de vajon az a „minden” valóban a „sok”-at jelenti-e?
Vajon attól lesz-e boldog és örömteli a karácsony, ha minél több csomag várja a gyereket a fa alatt?
Képzeljük magunkat egy nagy család esetében még inkább fennállhat az a helyzet, hogy egyszer csak hatalmas halom ajándék érkezik karácsonyra még akkor is, ha a szülők nem vásárolnak sokat. Ha a nagyszülők vagy nagynénik, nagybácsik úgy érzik, hogy a szeretetüket így tudják a leginkább kimutatni, akkor beszéljük meg velük, hogy az ő ajándékukat egy kicsit később, mondjuk néhány nap múlva kapja csak meg a kis ovis, amikor majd megint tud örülni neki, koncentrálni rá.
Arra is fel szokták hívni a szakértők a figyelmet, hogy a nem ünnepekkori ajándékozás egyáltalán nem tesz jót a gyereknek és később követelőzővé teheti. Gondoljunk csak abba a tipikus manipulációba, amikor elvált szülők a kéthetente lévő láthatás alkalmával apró ajándékkal lepik meg a gyereket. Apuka, amikor jön a gyerek vagy anyuka, amikor hazatér. Nincs se születésnap, se karácsony….a gyerek nem is nagyon érti, hogy miért kap ajándékot. Persze szuper, és örül neki, de később, ha már nem érkezik ajándék, rémesen csalódott lesz, és azt éppen úgy nem fogja érteni.
A Psychology Today rendkívül hasznos írásában például azt is megnézhetitek, hogy miért károsak az ilyen nem ünnepekkori ajándékozások.
A kutatások arról is beszámolnak, hogy mivel az ajándék endorfint, boldogsághormont termel, ami persze nagyon hamar elillan, a tartósan sok jándékhoz szoktatott gyerekek függővé válhatnak ettől az egyébként nagyon kellemes érzéstől. Könnyen lehet, hogy shopoholic-ok,vásárlásmániásak lesznek vagy más módon igyekeznek majd hozzájutni a boldogsághormonhoz.
A karácsonyi ajándékdömpinggel kapcsolatban megkérdeztük Takácsné Mandics Gabriella iskolai és óvodai szociális segítőt.
„Úgy látom, hogy a gyerekek ugyanúgy telítődnek néhány ajándék után, mint mi a nyári kánikulában az óriási fagyikehelytől, amit megkívántunk. A negyedik-ötödik gombóc már nem is esik annyira jól és az ízek szinte eltűnnek. A túlzásba vitt rengeteg ajándék az idegrendszert is túlterhelheti. Nem tudja a gyermek megélni a felfedezés örömét, mert újabb és újabb csomagot „kell” kinyitni. Persze ez nem jelenti azt, hogy a fa alatt egyetlen doboz várja…”
Hogyan válasszunk körültekintően? Mennyi lenne az ideális? Egyáltalán van olyan, hogy ideális mennyiség?
Gondoljuk át, hogy mik lehetnek azok az ajándékok, amelyekkel igazán önfeledten tud majd a játszani. Érdemes figyelembe venni a testi, szellemi érettségét és főként érdeklődési körét, aminek megfelelő dolgokkal kedveskedhetünk csillogó szemű gyermekünknek. Most nem kell a fejlesztést megcélozni, az ünnep nem erre való. Jó, ha találunk vele vagy szülőtársunkkal közös „kedvenceket”. Barbie öltöztetés, Lego várépítés, távirányítós autó, társasjátékok. Bármi amibe közösen belefeledkezhetünk és együtt játszhat vele az egész család.