És nemcsak az iskola, hanem az ovi is természetesen. Mint minden közösségben, ezekben is számtalan baktérium, vírus, parazita várja a gyerekeket. Persze vannak, akik szinte soha nem betegszenek meg, másokat ha megfúj a szél már köhögnek is. Az őszi induláskor általában az a legnagyobb probléma, hogy a gyerekek olyan új baktériumflórával ismerkednek, amihez a szervezetük még nem szokott hozzá. Szokták mondani, hogy ez leginkább a most ovit vagy iskolát kezdő gyerekekre igaz, de valójában minden évkezdet tele van kihívásokkal a szervezet számára. Ősszel általában azért kevesebb a gond, mint tavasszal, mert nyáron a gyerekek készletei feltöltődik vitaminnal, persze akkor, ha eleget voltak a szabadban és megfelelő mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt ettek. A hamburgertől a szobában netezve semmilyen raktár nem töltődik fel.
Így aztán az iskolakezdésre nem érdemes azonnal vitaminhegyekkel ráfordulni, de októbertől érdemes elkezdeni a C és D-vitamin készletek feltöltését. Egyébként nemcsak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is. Magyarországon eléggé elterjedt a D-vitamin hiány a felnőttek körében, ezért is érdemes olyat vásárolni, ami képes a hiányok pótlására. Emlékezzünk vissza, a pandémia idején az orvosok első tanácsa az volt, hogy szedjünk D-vitamint, mert az rendkívül fontos az immunrendszer helyes működése szempontjából.
Az immunrendszer erősítése nem elsősorban azért fontos, hogy ne kapjuk el a betegséget, hiszen az ellen inkább maszkkal, gyakori kézmosással, fertőtlenítéssel lehet védekezni, hanem azért, hogy minél előbb legyőzze a szervezetünk és szövődmény nélkül gyógyuljunk.
Íme néhány tipp az őszi készülődéshez!
1./ Töltsd fel a vitamin raktárakat. A nagyobb gyerekek esetében szokták javasolni, hogy évente egyszer készíttessünk egy nagy vérképet, amiből a legnagyobb problémák azonnal láthatók lesznek, például a vashiány, ami felszívódási zavarokat okozhat. Ha szoktunk ilyen vérképet csináltatni, akkor ezt érdemes még a felső légúti járványos időszak előtt megtenni, mert nincs is annyi beteg a rendelőkben. A raktárak feltöltése nem elsősorban táplálékkiegészítőket jelent, különösen a gyerekek esetében nem, hanem olyan egészséges étrend kialakítását, amivel jól felszívódó módon a szervezetébe jut a megfelelő mennyiségű vitamin. Kétségkívül nagyobb munka és több utánajárást igényel, de meggyőződésem, hogy megéri.
2./ Vedd rá a gyereked, hogy pihenjen eleget!
Látszólag ez egy könnyen betartható tanács, de akinek már olyan korú gyereke van – 9-10 éves – , hogy digitális eszközt kapott, akkor tudja, hogy a gyerek meg van arról győződve, hogy „játszik” vagy “pihen” ezek használata közben. Pedig egyiket sem teszi és ennek tudatosítása a szülő feladata és – ami azt illeti – a felelőssége is. A pihenés a “kütyüzésmentes” világot jelenti, amikor a gyermek ellazul, mesét vagy zenét hallgat és csukott szemmel pihen. Amikor nem ömlik bele újabb információ a fejébe, amikor képes önmagára figyelni és elmerülni a gondolataiban.
3./ Mozogjon együtt a család!
Persze tudom, hogy mindenre időt kell szakítani, de hetente egyszer, szombaton vagy vasárnap igenis érdemes elmenni a gyerekekkel egy nagyot kirándulni. Olyan közös élményeket szerezhetünk, amiről aztán hetekig beszélgethetünk a vacsoraasztalnál. És ha indulás előtt cseperegni kezd az eső nem kell azonnal visszafordulni! Egészen biztos vagyok benne, hogy a ti gyerekeitek sincsenek cukorból, úgyhogy nem fognak elolvadni egy kis esőtől. Mondjuk esőkabát azért legyen rajtuk! 🙂