A kis gyerekeknek arra van szükségük, hogy össze-vissza rohangáljanak. Most nem a bezzeg az én időmben hosszú okfejtés következik, de mégis muszáj írnom kicsit arról, hogy mennyire más volt a mi életünk, mint a most felnövő gyerekeké.
Nemrég jegyezte meg az egyik barátnőm 12 éves lánya, hogy milyen jó volt nekünk gyerekkorunkban, amikor meséltünk neki a mi gyerekkorunkról, a nagy famászásokról, arról, hogyan építettünk bunkit a kertben. Abban bújtunk egész nap úgy, hogy a nagymama még arra is hajlandó volt, hogy kis dobozba csomagolja az ebédet és bent ettük meg a biztonságos – szőnyegből összetákolt – sátorban, ahol a földönkívüliek nem csaphattak le ránk.
Ma ijesztően keveset mozognak a gyerekek és ha mozognak is, az valamilyen versenysport, amiben a teljesítményre való törekvés és a kötött mozgásforma a lényeg, de a szabad mozgás, a szabad játék kihalófélben van.
Pedig ez nemcsak az agy fejlődésében rendkívül fontos, de szakértők szerint a tanulási zavarok, a magatartásbeli problémák létre sem jönnének, ha a gyerekeknek engednénk a szabad játékot.
„Elfáradtál?” – ezt a kérdést mostanában elég sokat hallom olyan szülőktől, akiknek kisiskolás gyereke van. Majd – mivel erre mindig igen a válasz – már nem mennek sehova, focizni a térre vagy labdát dobálni a kosárpalánkra, hanem beül a gyerek a tablet elé és onnantól „pihen”. Ugye senki sem gondolja komolyan felelős szülőként, hogy ez bármilyen módon pihenés egy gyerek számára? És őszintén szólva azt sem tudom, hogy hányszor hangzott el a kérdés az én gyerekkoromban, hogy elfáradtam-e. Nem nagyon volt ez akkoriban fókuszban….Ma pedig hányszor látni az utcán vánszorgó gyerekeket, akik szemmel láthatóan annyira elfáradtak, hogy ha nem viszi őket valaki ölben akkor tuti nem érnek haza soha.
Tudod mit gondolok? Hogy nem a gyerek fáradt, hanem a szülő. Mert mi lehet annál egyszerűbb, mint a gyerek kezébe adni a digitális gyermekmegőrzőt, hogy ő az egész napi munka után kicsit leüljön a tv elé.
Mivel hatalmas az inger dömping és a gyerekek már nem futnak vagy sétálnak csak úgy, céltalanul, ezért elég jó ötlet a tavaszi járgányok beszerzése. Ezek ugyanis jól kifárasztják a szabadban mozgó gyerekeket és fejlesztő játékok is, amire tényleg szüksége van a mozgás- és ingerszegény környezetben élő gyerekeknek.
A műanyag kismotor például az egyensúlyérzéket fejleszti és a gyermek közben új mozgásformákat tanul meg. Fontos, hogy próbáljunk ne felnőttként rágondolni a kismotorra. Higgyük el, hogy azzal nem egyedül csak azt lehet játszani, hogy ráülünk és hajtjuk. Lehet tolni, lehet babát vagy macit ráültetni. A szabad mozgás és a szabad játék itt is kellene, hogy érvényesüljön. De a háromkerekű, a futóbicikli és persze majd a bicikli is mind azok a kerekek, amiken tavasszal érdemes gurulni. Főleg ha gyerek vagy gyermeklelkű felnőtt az ember.