Játszani is engedd!

Hamarosan itt vannak a téli ünnepek, de a boltok már most is roskadásig megteltek játékokkal. Babák, plüssök és kisautók minden mennyiségben, nem beszélve a készségfejlesztő játékokról. Persze ma már minden játék készségfejlesztő ha jól meggondoljuk, mert a szülők valami beteges trend hatására azt gondolják, hogy minden pillanatban „fejleszteni” kell a gyereküket. Csak úgy mondom, – bár én nem vagyok gyerekpszichológus – hogy szerintem a gyerekek minden pillanatban fejlődnek, ha néznek, látnak, tapintanak, kúsznak-másznak vagy éppen csak sétálnak a napsütésben.

Úgy látszik, hogy a játék elvesztette játék jellegét….Pedig az önfeledt, belefeledkezős játéknál nincs egészségesebb és fontosabb. Gondolom gyerekek esetében éppen úgy beszélhetünk az ún. flow-élmény megtapasztalásáról, mint a felnőtteknél. Ha pedig így van, az lehet csak az igazán képességfejlesztő folyamat!

A játékboltok roskadozó polcai láttán szegény Dudley jutott eszembe a Harry Potterből, aki idén nem kapott a születésnapjára annyi ajándékot amennyit tavaly és ezért kapott egy nem is olyan gyenge idegrohamot. Nyilván ez a jelenség sem derült égből villámcsapásként érkezett, hanem komoly nevelési előzményei voltak a dolognak.

Mennyi ajándékot vegyünk és mikor?

Erre aztán biztosan igaz, hogy ahány ház annyi szokás. Vannak, akik év közben is ajándékoznak különböző alkalmakra, vagy csak úgy, hogy a gyereknek jobb kedve legyen. Vannak, akik a jó jegyeket jutalmazzák ajándékkal és vannak olyanok is, akik szigorúan ünnepnapokhoz kötik az ajándékot, hogy világos legyen a gyereknek, hogy ezeken a napokon lehet kérni, de egyéb napokon hiába a hiszti és a könyörgés, nem ér vele célt.

Sőt, olyan családot is ismerek, akik kisebb gyerekek esetében egy-egy zsúron megkapott ajándékot nem adják oda azonnal, hogy a gyerek ne unja meg fél óra alatt az egészet és vesszen el a sok ajándék között, hanem év közben, folyamatosan adagolva adják át neki, amikor azt látják, hogy épp esedékes lenne egy új játék. Fura szokás, de ebben is van logika szerintem, ráadásul már rég megtanultam nem ítélkezni, mert fogalmam sincs ki csinálja jól.

Most azonban hamarosan jön a nagy szakállú aztán pedig a fa alá vagy a zokniba is érkeznek az ajándékok és ha még egy fogtündér is bekopogtat akkor aztán leszünk bajba a játékokkal!

Ezért ezt tényleg érdemes kicsit megtervezni, mert nemcsak időt, energiát, de bizony pénzt is megspórolhatunk a tudatos vásárlással.

 

Íme néhány jó tanács, hogyan válassz jó játékot?

  1. Mindig az életkorának megfelelő játékot válassz! Nem kell, hogy évekkel a többiek előtt járjon, bármilyen nagyon okos, szép és tehetséges is. Végül nem lesz kivel játszania…
  2. Csecsemőkorban a legfontosabb a biztonság. Mindig olyan játékot vegyél, amiről egészen biztosan nem esik le valami kis kiálló rész és a baba nyugodtan a szájába veheti vagy fejbe vághatja vele magát.
  3. Ha már akár egy babával vagy autóval is eljátszik, akkor érdemes olyat választani, amit a gyereknek ki kell egészíteni a saját fantáziájával. Az a játék, ami előre „lejátsza” saját magát soha nem lesz olyan érdekes mint egy egyszerű baba vagy kisautó. 
  4. Az építhető játékok sora végtelen, úgyhogy ezeket nem vesszük most sorra, legfeljebb arra tudunk biztatni mindenkit, hogy a Föld megmentése érdekében és azért is, mert a fajátékok tapintása sokkal jobb, válasszon inkább környezetkímélő termékeket. Ma már csodálatos kézműves játékok vannak!
  5. Játssz vele, de hagyd játszani! A játék nem azért fontos, mert akkor gyorsan fel lehet dobni egy levest, hanem azért, mert akkor anya és apa értékes időt tölthet együtt a gyerekével. A közös játék öröme erősíti a szeretet-köteléket, emléknyomokat hagy és nem utolsósorban boldoggá teszi azokat, akik játszanak. Játék közben azonban hagyjuk kibontakozni gyermekünket is, mert lehet, hogy ő egészen máshogy játszik majd azzal a tárggyal, amit kapott, mint ahogy mi, felnőttek gondolnánk. Hogy nem „rendeltetésszerűen” használja? Ha nem okoz vele sérülést, akkor hajrá!

Önfeledt közös játékot kívánok!

 

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...