A WHO meghatározása szerint játékfüggőség az, amikor a játék olyan mértékben hatalmasodik el egy emberen, ami miatt nem képes a napi tevékenységeit elvégezni. A játék lesz a prioritás és minden más háttérbe szorul. Ha ez az állapot legalább 12 hónapig fennáll akkor beszélünk a WHO szerint játékfüggőségről.
Ha részletesebben érdekel, hogy a WHO mit gondol a jelenségről és még mire hívja fel a figyelmet ezzel kapcsolatban, akkor itt megtalálod.
Az anyamondja.hu-n véleménycikkeket olvashattok, amikkel elsősorban a témák felvetésével próbálunk segíteni, azzal, hogy felhívjuk a figyelmet bizonyos jelenségekre és igyekszünk megmutatni, hogy mire is figyeljünk. Így van ez a játékfüggőséggel kapcsolatban is. A pszichológusok, fejlődéslélektannal foglalkozó szakemberek már évek óta kongatják a vészharangot e videójátékok játszásával és a videójátékok játszásának nézésével kapcsolatban. Igen, ez ugyanis két különböző dolog. Vannak akik játszanak, vannak akik nézik, hogy mások játszanak, vannak, akik mindkettőt csinálják és vannak az e-sportolók, akik nagyon sok pénzt keresnek.
A videójátékozás elsősorban a fiúkra jellemző, persze ez nem jelenti azt, hogy ha lányunk van, akkor hátra dőlhetünk, mondván, minket ez a kérdés nem érint.
Összeszedtünk néhány – szerintünk – hasznos tanácsot arra az esetre, ha azt látod, hogy a gyerek egyre jobban elmerül a digitális játékok világában.
A legfontosabb tanács szerintem, hogy soha ne hagyd egyedül! Ugye milyen abszurd lenne azt feltételezni, hogy egyedül hagyod egy bevásárlóközpontban 7 évesen? Vagy egy olyan közösségben, ahol senkit sem ismer? Esetleg egy olyan játék szobában, ahol fogalmad sincs, hogy milyen feladatokkal, játékokkal fog találkozni? A digitális térben pontosan ugyanilyen veszélyek fenyegetik. Tudom, hogy a testi épsége kevésbé sérülhet, de hidd el, a lelke ugyanolyan magányos lesz, mintha fizikailag hagynád ott valahol.
Ismerd meg a játékokat, amivel játszik! Nagyon fog örülni annak, hogy az apukája vagy az anyukája érdeklődik az iránt, ami őt nagyon foglalkoztatja. Ráadásul valószínűleg olyan területre tévedsz, ahol a gyermeked jobb lesz nálad, így megélheti azt az érzést is, hogy hogy lehet segíteni valakit abban, hogy megszerezze a tudást anélkül, hogy bántaná, lenézné, beszólna neki. Ezek ugyanolyan értékes, együtt töltött idők lehetnek számotokra, mintha kint tollasoznátok. Persze egy pillanatra ne gondold, hogy nem sorolom jóval előbbre a tollasozást, de most nem erről beszélünk.
Ha megismered ezeket a játékokat, akkor nem csak menő szülő leszel, de könnyen elérheted azt is, hogy a gyerek letegye a tabletet, mert ha együtt játszotok, akkor együtt is dönthettek arról, hogy mikor van annak vége.
És akkor tényleg irány az udvar!