Így válassz iskolát!

Évről-évre eljön a pillanat, amikor elkezdődik az iskola és óvodaválasztás időszaka. Nem ismerek szülőt, aki minden szorongás nélkül vészeli át ezeket a hónapokat, de olyat annál többet, akik a netet bújják, az ismerős, tapasztaltabb szülőkkel beszélgetnek annak érdekében, hogy a legmegfelelőbb óvodát vagy iskolát találják meg a gyereknek.

Tanuljon nyelvet? Még korai? Legyen valamilyen tagozat a suliban? Sportoljon versenyszerűen? Esetleg válasszunk azonnal olyan sulit, ahol ezt elfogadják? Alternatív suli? De akkor felveszik majd egy jó gimnáziumba? Montessori? De akkor hogy tanulja meg a tananyagot? Megannyi kérdés és mi úgy döntöttünk, hogy megkérdezzük Takácsné Mandics  Gabriellát, iskolai és óvodai szociális segítőt, pályamunkatanácsadót, hogy mit tegyünk és mit ne tegyünk a nagy választások előtt?

Honnan lehetünk egészen biztosak abban, hogy iskolaérett a gyerekünk? Vannak nagyon okos gyerekek, akik képtelenek a szabálykövetésre. Ők iskolaérettek?

Az óvodapedagógusok feladata közé szoktuk sorolni az iskolaérettség megállapítását. Ha úgy érezzük, hogy ettől eltérő véleményre is szükségünk van, akkor a területileg illetékes Pedagógiai Szakszolgálaton szülőként kérhetünk ingyenes iskolaérettségi vizsgálatot.

Milyen szempontok alapján válasszunk iskolát, és mi az, amit biztosan ne vegyünk a választás során figyelembe? 

Fontos, hogy hol van az az iskola. Ha minden reggel másfél óra amire a gyerekkel beérünk és emiatt nem tudja kipihenni magát, akkor valószínűleg nem jól választottuk meg az iskola és az otthon vagy az iskola és a munkahely távolságot. A hely megválasztásánál a is fontos szempont lehet, hogy családi, baráti segítőket tudjunk bevonni, hiszen nagyon sokszor adódhatnak olyan váratlan helyzetek, amikor segítséget kell kérnünk a gyerek hazahozatalában, mert például hirtelen belázasodik vagy elmarad egy óra.

Tartsuk szem előtt az iskola profilját: nemzetiségi, kéttannyelvű, általános, művészi, személyiségközpontú, sport stb, és a nevelők attitűdjét: autokratikus, tekintélyelvű, demokratiku megkös, ráhagyó. Kérdezzünk rá, hogy a pedagógus használ-e kooperatív technikát, projekt alapú megközelítést, digitális táblát.

De az sem elhanyagolható kérdés, hogy milyen az iskolában az étkezés minősége, engedélyeznek-e alternatív lehetőséget, milyen az iskola udvara, a környezet, amiben a napjait tölti majd csemeténk. Talán nem az első év elején, de hamarosan felmerül majd a sportolás kérdése is, így érdemes annak is utánanézni, hogy a gyerekünk tud-e majd az iskola keretein belül balettozni, táncolni, focizni vagy mindig érte kell menni valakinek 4-re és elvinni edzésre.

Van olyan egyáltalán, hogy „jó iskola”? Vagy az minden gyereknek más és más?

Az a jó iskola, ami a gyermekünknek a legtöbbet képes adni, ahol ő biztonságos, nyugodt feltételek mellett szépen tud fejlődni. Neki az a legjobb iskola. Persze fontos, hogy az iskola színvonalas oktatást biztosítson. Arról például tudomást szerezhetünk az Oktatás Hivatal honlapján, hogy az a kinézett oktatási intézmény milyen pontszámmal végzett a kompetenciamérésben. Így könnyedén össze tudunk hasonlítani két közeli intézményt.

Hogyan döntsünk helyesen, ha a gyerekünk beleszeret egy adott intézménybe a látogatás alkalmával, de mi szülők nem vagyunk maradéktalanul meggyőzve?

Támogassuk az örömében, hogy kedveli magát az iskolát, ahol a tudást majd „csak úgy a fejébe öntik”. De egy pillanatnyi fellángolás nem megalapozott iskolaválasztás. Tárjuk fel neki a lehetőségeket, sokat beszélgessünk vele. Mit szeretne? Miben venne részt? Tábor, sportok, szakkörök.

Bátran bízzunk abban, hogy átgondolt döntésünk sikert eredményez. Mert mi ismerjük a legjobban gyermekünket, így mi hozhatjuk a legjobb döntést.

És ha azt veszik észre, hogy mégsem működik az együttműködés a választott intézménnyel, még akkor is dönthetnek iskolaváltás mellett.

 

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...