Ezen a héten kezdődtek el az érettségik. Ilyenkor sok szorongó szülőben vetődik fel a kérdés, hogy vajon az ő csemetéje, hogyan fogja tudni megugrani az előtte álló feladatokat, vizsgákat. Lehetséges utakról, siker történetekről alig-alig lehet olvasni. Pedig igen sokan küzdenek tanulási nehézségekkel…
A Szakértői Bizottság rendelkezik arról, hogy milyen könnyítéseket, különleges bánásmódot „rész vagy egész” felmentéseket kérhet az adott tanuló. Ellenben rengeteg anomáliát lehet felfedezni a megvalósításokkal kapcsolatban. Például az egyik leggyakoribb felmentés az idegen nyelv alól történik, ami azért lesz igen aggasztó, mert például a 3 éves (nem érettségihez kötött) burkoló szakmánál is szakmai alapismereti tantárgy az idegen nyelv… Így, ha fel is van mentve szakiskolában idegen nyelvből, ahhoz, hogy szakmát kapjon szükséges valamicske minimum nyelvi tudás megléte. Ez szinte minden szakmánál alap követelmény. Így, ha szakmát kívánunk adni gyermekeink kezébe figyeljünk rá, hogy lehetőleg „csak” részfelmentése legyen és mindenképpen részt vegyen az órákon, hogy a későbbiek során építeni lehessen az ott tanultakra.
Érettségin a Szakértői Bizottság véleménye alapján a tanulót a „saját” középiskolájának az igazgatója mentesítheti az egyes tantárgyakból, tantárgyrészekből az értékelés és minősítés alól.
Milyen „mentességeket” engedélyezhet?
– az írásbeli vizsgán a vizsga írását legfeljebb egy órával (60 perc) meg lehet növelni
– az iskolai tanulmányok során alkalmazott segédeszközöket (pl: számítógép, írógép) a gyermek használhatja,
– a tanuló írásbeli vizsga helyett szóbeli beszámolót tegyen, vagy a szóbeli vizsgát írásban teljesítse,
– a tanuló a vizsgán mentesülhet az értékelés egy vagy több része alól az értékelés, minősítés egésze alól.
Ha például mentesül matematika vagy magyar tantárgy (egy kötelező) érettségi vizsgatárgy vizsgája alól, úgy maga választhatja meg, hogy a kötelező vizsgatárgy helyett az iskola pedagógiai programjában megnevezett választható érettségi vizsgatárgyak közül mely vizsgatárgyból kíván érettségi vizsgát tenni. Fontos tudatában lenni annak, hogy az iskola mely tantárgyak érettségire való felkészítését vállalja, másokat csak engedélyez, de felkészítést például testnevelés tantárgyból már nem vállalja. A fentiek értelmében a mentességek esetében a döntés joga és felelőssége az érettségi jelentkezést fogadó intézmény igazgatójáé. De tudatos készüléssel, utánajárással, korrepetálással igen is szép sikereket lehet elérni.
Hajrá szülők, hajrá gyerekek! Szakmára, érettségire fel!