Cumi vagy nem cumi?

A cumizásról hatalmas szakirodalom áll az anyukák rendelkezésére, valószínűleg az egyik legfelkapottabb téma a keresőben a csecsemős anyukák körében. Adjunk-e cumit a kisbabánknak és ha igen, akkor mikor, meddig és milyet?

Mindenekelőtt figyelembe kell vennünk, hogy a gyerekünk egy másik ember, aki egyáltalán nem biztos, hogy a papírforma szerint fog működni az életben. Számos olyan babát ismerek, akik azonnal elutasították a cumit és soha nem is voltak hajlandóak a szájukba venni. Mit mondjak? Nem irigyeltem a szülőket… A cumi ugyanis megnyugtatja a babát. Segít a pihenésben, segít ellazulni, eltereli a figyelmét a vérvételkor vagy oltások alkalmával, de nagyon jól  jön akkor is, ha a baba éhes és még szükségünk van pár percre, hogy elkészítsük a tápszert vagy elkészüljünk a szoptatáshoz. De mint egyetlen jó dolog, ez sem tarthat örökké.

És bizony a jó dolgokhoz könnyű hozzászokni és nehéz leszokni róla.

Ha a cumi mellett döntenek a szülők, akkor egy fontos tanácsot el szoktak mondani a védőnők: addig, amíg biztosan nem szopik a baba, addig ne vegyenek cumit, mert a két szopizás között hatalmas különbség van, és a babának meg kell tanulnia a melósabb részét előbb.

Persze vannak olyan szülők, akik eleve elutasítják a cumi használatát, mert például nem tartják higiénikusnak. Tényleg érdemes mindig alaposan megmosni és megtörölni, és nem, nem a legjobb, ha az anyukák lenyalogatják, mert akkor a saját szájukban lévő baktériumok belekerülnek a babájuk szájába. De ellenérv mellette az is, hogy a fogak helytelenül fejlődnek és rosszat tesz az állkapcsok fejlődésének. Ezt azonban meg tudjuk akadályozni, ha időben letetetjük a cumit. De akkor – és ez egy újabb ellenérv – meg kell küzdeni a leszokással, és ha a gyerekünk a cumi helyett az ujját fogja szopni, akkor még nagyobb baj van, mintha nem is cumizott volna.

De ezzel el is érkeztünk a cumi melletti legfőbb érvek egyikéhez, hogy a babának szüksége van az önnyugtatásra, meg kell tanulnia, hogy ezt hogyan csinálja, és ha nem adunk neki cumit, akkor megtalálja az ujját és arról aztán tényleg nagyon nehéz lesz leszoktatni, hiszen mindig kéznél van.

Jó, de akkor meddig használható a cumi?

Ma már elképesztő választék van cumikból. Van olyan is, amelyik hangot ad, de 30-40 fajta olyan is, ami – állítólag – figyelembe veszi a fogak fejlődését. Mégis az a legcélszerűbb, ha amikor megjelennek az első tejfogacskák és megindul a beszédfejlődés, akkor megszabadulunk a cumitól. Nemcsak azért, mert visszaveti a szájban lévő izmok fejlődését, hanem azért is, mert a szájban lévő cumival lehetetlen beszélni. 

Néhány tipp arra, hogyan vegyünk végső búcsút a cumitól?

Na ez is biztosan az a dolog, amire igaz, hogy mindenki másképp csinálja. De szerencsére eddigre már ismerjük annyira a saját gyerekünket, hogy tudjuk, mi fog működni.

 

 

Íme néhány tipp, hogy mi hogyan csináltuk!

  1. Először csak a délutáni meséhez nem kapta meg a cumit, csak összebújtunk és anya kezdte el pótolni a cumit is. Eleinte volt egy kis nyöszögés, de aztán az anyai ölelés és Peppa malac képes volt lekötni a figyelmét. Aztán fokozatosan elhagytuk nappal ezekkel a módszerekkel, és meglepő módon az este szinte magától megoldódott.
  2. Megbeszéltük, hogy a Mikulásnak ebben az évben odaadjuk a sok-sok ajándékért cserébe, mert született egy kis rénszarvasa és szüksége van a kisgyerekünk cumijára. Erre vágyik, és a Mikulás nagyon hálás lenne, ha megkaphatná. Persze ugyanez eljátszható a húsvéti nyuszi kisnyuszijával is, de azt javasoljuk, hogy ne húzzuk sokáig, ne mondogassuk hónapokig. A kisgyerekeknek nincs még időérzéke, számára az egy óra, három hónap még semmit nem jelent.

Bármelyik utat is válasszátok a legfontosabb a következetesség. Ha a nyuszi elviszi a cumit a kis nyuszijának,utána már ne hozza vissza. Ha nagyon hiányzik, akkor küldhet például levelet a nyuszi, amiben lerajzolja a kis nyuszit a cumival és megköszöni a gyerekünknek, hogy ilyen nagylelkű volt.

De a cumit nem „küldi vissza”.

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...