Csokit vagy csalunk!

Itt a november, lassan beköszönt a tél és elárasztja az életünket az elképesztő mennyiségű édesség. Ha jobban meggondolom, szerintem azért éppen télen, mert ekkor ér bennünket a legkevesebb örömforrás, és az édesség, a cukor ilyenkor úgy kell, mint egy falat kenyér.

(Na nem mintha a túlzott fehérkenyér fogyasztás nem lenne legalább olyan káros a korszerű táplálkozás szerint mint a cukor mértéktelen fogyasztása.)

Mivel társadalmunk soha nem látott mértékben el van hízva, szerintem azon már nem kell vitatkozni, hogy káros-e a mértéktelen édességfogyasztás a gyerekek esetében. Arra azonban, hogy mikor mennyit egyen már érdemes odafigyelni. 

Az édes ízt szinte mindenki szereti, így vagyunk összerakva. Tulajdonképpen az anyatejnek is édeskés az íze és ismerek olyan családokat, akik csak azért isznak laktózmentes tejet, mert az sokkal édesebb, mint a sima tehéntej. Ha felelős szülőként tényleg oda szeretnénk figyelni a gyerekünk édesség fogyasztására, akkor azt érdemes nagyon korán elkezdeni. Három éves koráig semmi szüksége nincs a gyereknek cukorkára vagy csokoládéra. A nagymama sütije persze kivétel, de a boltban kapható nasiktól minden nehézség nélkül el lehet zárni. Az első valódi akadály akkor jelentkezik, amikor óvodába kerül legféltettebb kincsünk és ott szembe találja magát a cukros zacskóval vagy tavaly márciusban lejárt szavatosságú szaloncukorral. Ez a sztori tényleg megtörtént egy Budapest agglomerációjában működő családi napköziben, ahova látogatásra mentünk a kicsivel, megfelelő helyet keresve. A gondozó az akkor két éves gyerekem kezébe nyomott egy szaloncukrot és mikor szóvá tettem, hogy ezt ne tegye, egyrészt mert talán egy almagerezd egészségesebb lenne, másrészt mert május van és talán már lejárt a szavatossága, akkor azt válaszolta, hogy: „Ugyan anyuka ne aggódjon! Annyi ebben a tartósító, hogy biztosan nem romlott meg.” Valahogy úgy éreztem, hogy ez nem lesz a mi helyünk. 

De az ovi tényleg kihívás. Jönnek a zsúrok, hatalmas tortákkal, a Mikulás, a Fogtündér és számtalan manó, akik átsegítik a kisgyermekkor nehézségein. Ebben a korszakban kell nagyon észnél lenni, és ha sikerül, akkor nagy mértékben segíthetjük gyermekünket abban, hogy az édességgel kapcsolatban ne alakuljanak ki nehézségei később.

1./ Ha édességet kap a gyerek, akkor az legyen nagyon jó minőségű. Ha csokoládé, akkor az legyen keserű csokoládé valódi kakaóból és törekedjünk más édességek területén is a minőségre. Itt nem érdemes spórolni, hiszen ritkán és kis mennyiséget veszünk belőle egyébként is.

2./ A gyerek utánzással tanul. Ha a szülő maga is evészavarral küzd és titokban, lopva zabálja ki az éj leple alatt a spájz tartalmát, akkor ne várjuk el tőle, hogy egészséges viszonya alakul ki a táplálkozáshoz. 

3./ Az édesség soha ne legyen jutalom! Legjobb, hogyha a legtermészetesebb dologként beépül a család életébe. Sok családban működik az édességes doboz vagy fiók, amiben gyűlik az ajándékba kapott vagy vásárolt csoki vagy cukor és hetente egy-két alkalommal étkezés után bele lehet nyúlni a dobozba és ki lehet belőle venni egy-egy kocka csokit vagy egy-egy cukrot. Így egészséges viszony alakul ki az cukorfogyasztáshoz, hiszen nincs megtiltva és nem is valamiféle jutalmazás része.

4./ Beszéljünk a gyerek életkorának megfelelően erről! Meg fogja érteni, hogy elromlanak a fogai, meg fog hízni, esetleg betegségeket okozhat. Esetleg elmondhatjuk azt is, hogy nagyon sok olyan dolog létezik a világban, amire ugyanez elmondható. Hogy nagyon kellemes, jó érzés az elfogyasztása vagy a végrehajtása, de nagyon nagy bajt okozhatunk vele magunknak. 

Ha az életkorának megfelelő nyelvezettel és példákkal magyarázzuk, akkor meg fogja érteni és élvezni fogja, hogy felelősen dönthet abban a kérdésben, hogy eszik-e még egy kocka csokoládét. 

5./ Csalj egy picit! 🙂 Tedd be az édességek közé az egyébként nagyon édes és cukorka formájú aszalt gyümölcsöket is. Hátha kiderül, hogy jobban fogy mint a zizi.

Ja, és mivel még november van, talán nem késő szólni a Mikulásnak, hogy úgy állítsa össze a csomagot, hogy abban helyet kapjanak a minőségi édességek mellett az aszalt gyümölcsök is.

Previous article
Next article

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...