Mostanában rendkívül népszerű irányzat a minimalizmus, amivel a magam részéről tudok is azonosulni. A lényege kb., hogy ne vedd körbe magad felesleges tárgyakkal, mert egyrészt nehézzé teszik az otthonod, fogják a port, nem engedik szabadon áramlani azt, aminek áramolnia kell és nem utolsó sorában nagyon drága is, ha egy csomó mindent összevásárolsz.
Az irányzat maga – honnan máshonnan – Japánból származik, ahol kb. akkora egy lakás, mint nálunk egy komolyabb budai ház fürdőszobája. Nem vicc! Így aztán egyáltalán nem csoda, ha a zsebkendőnyi lakásaikat nem zsúfolják tele felesleges kütyükkel.
Valószínűleg az sem véletlen, hogy az egyik nagy szenvedélyük a bonsai, ami éppenséggel egy fa, csak rendkívül kicsi. Amilyen maga a lakás is. De ha a bonsai-nak megfelelően gondját viselik, akkor különleges hangulattal tölti be a lakóteret.
Nézzük mi lehet nálunk a minimalizmus a gyakorlatban!
Mindenekelőtt annak az elvnek kell érvényesülnie, hogy ne legyen az otthonod zsúfolt. Ha valakinek már iskolás korú gyereke van, akkor tudja, hogy eljön az a pillanat, amikor a sok játék mellett helyet kell csinálni egy íróasztalnak, széknek és némi fióknak, ahol elférnek a tankönyvek. Ekkor szembesül azzal a szülő, hogy milyen elképesztő mennyiségű – akkor nélkülözhetetlennek tűnő – felesleges játék vár arra, hogy egy gyermekotthonban vagy más segítő szervezetnél végezze. Még bizony az is előfordulhat ilyenkor, hogy felbontatlan csomagolású játékot találunk, amit valaki valamikor valahol megvett abban a reményben, hogy egy boldog gyerek játszik majd vele. De nem így történt.
A tavasz egyébként is a megújulás, a fellélegzés, a megtisztulás időszaka! Elő hát a soha nem használt ruhákkal, cipőkkel, tárgyakkal és hagyd a lakást lélegezni.
Elképesztő hatása lesz majd meglátod!
Hogyan csináld?
Ruhásszekrény:
Tudod milyen kérdést kell feltenned, ugye? Hordtam ezt a ruhát az elmúlt évben? Nem, nem 2020-ban, amikor be voltunk zárva, hanem 2021-ben. Ha nem hordtad, akkor zacskóba vele. Rossz érzés lesz? Eleinte igen. De a tizediknél már meg se kottyan!
Ágyneműk, törölközők:
Itt kicsit más a helyzet, bár a minimalizmus lényege az is, hogy inkább kevesebb, de értékálló, minőségi dolgaid legyenek, mint sok, de fogyóeszköz. Az ágyneműk, törölközőknél szerintem abszolút érvényesül ez az elv. Lehet, hogy egy nagyobb beruházás, de érdemes megszabadulni a rosszabb minőségű holmiktól és akár hosszú évekre bevásárolni nagyon jó minőségűből. Nagyon nem mindegy, hogy miben töltöd az életed egyharmadát. Igen, az ágyneműre gondolok.
Gyerekszoba:
Hááááát, nem irigyellek. Nálam az vált be, hogy együtt csináltuk a gyerekőccel. Két zsák (!) szemetet dobtunk ki, amiket már tovább ajándékozni se lehetett és újabb két zsák plüssállat találta meg szerető gazdiját. Hogy volt közben némi szomorúság? Igen. Az elválás már csak ilyen. De egy kétgombócos fagyi vagy egy délutáni palacsintasütés legalább olyan gyorsan elfeledteti a történteket mint a Men in black fényvillantó botjai.