Az iskolai bántalmazás nem gyerekjáték, és arra minden szülőnek figyelnie kell. Meg kell érteni és el kell fogadni, hogy 2022 nem az a világ, amikor a gyerekek egymás között majd megoldják, „majd lerendezik” a problémákat. Ha a szülők és az iskola nem veszi észre a bántalmazást időben és annak nem irtja ki a gyökerét azonnal, akkor egyre súlyosabb lesz és beláthatatlan következményei lehetnek a gyerekek számára.
Vegyük sorra, hogy mi is az az iskolai bántalmazás. Ki a bántalmazó?
A bántalmazó az az ember, akinek a viselkedése támadó és rosszindulatú, aki kifejezetten örömét leli abban, hogy látja az áldozat szenvedését. A bullying egy rendkívül agresszív viselkedés, amely egy olyan személy ellen irányul, aki valamiért nem tudja magát megvédeni. Legtöbbször azért, mert a bántalmazó csoport ellenében ő egyedül van, támogató kortárs közösség nélkül.
Az iskolai bántalmazás sajnos ma már szinte minden iskolában gondot jelent, legyen az állami vagy éppen puccos magániskola. Ráadásul az online világban megjelent a cyberbullying is, ami semmivel sem jelent kisebb veszélyt a gyerekek számára csak azért, mert személyesen nincs ott a bántalmazó a gyerek közelében. A bántalmazó egyik legfőbb célja, hogy félelemben tarthassa az áldozatát és ezzel hatalma legyen fölötte. Sokszor fordul elő a bántalmazó gyerekekkel, hogy hamis kapcsolatokat építenek, manipulálják a társaikat annak érdekében, hogy adott helyzetben mellé álljanak és ők maguk is bántalmazóvá vagy legalábbis be nem avatkozó szemlélővé váljanak.
Hogyan ismerd fel, ha a gyereked bullying áldozata?
Ebben az esetben is nagyon fontos a szoros szülő-gyerek kapcsolat, az őszinte beszélgetések, amelyek során akár már jóelőre el lehet mondani, példákon keresztül bemutatni a gyereknek, hogy nem természetes, nem normális és főleg nem az iskolai élet velejárója a bántalmazás. Nagyon sok szép, könnyen érthető és átélhető rövidfilm van a neten ezzel a témával kapcsolatban, amit akár együtt is megnézhet a család és beszélhettek utána róla.
Ha már korábban beszéltetek erről és megtörténik a bántalmazás, akkor szólni fog neked róla és azonnal közbe lehet lépni. Ha mégsem beszél róla, akkor is van néhány jellemző tünet, amire érdemes figyelni.
- A gyerek, aki korábban örömmel ment iskolába most egyre gyakrabban mondja, hogy már nem is szereti a sulit. Nem tudja, hogy miért, nincs konkrét oka – legalábbis neked ezt mondja, csak úgy nincs kedve már az egészhez.
- Gyakrabban betegszik meg, amik jellemzően hasfájással, fejfájással jelentkező kisebb betegségek.
- Elhallgat az iskolával kapcsolatban. A korábban fecsegős kisfiú vagy kislány az iskolával, az iskolai történésekkel kapcsolatban a „Nincs semmi.” válaszokba süllyed.
- Elveszíti a kortárs kapcsolatait, amik korábban megvoltak. Már nem kell hétvégi programot szervezni Lilivel vagy Zsombival.
- Nagyon egyértelműen látszik, hogy semmilyen iskolán kívüli programban nem szeretne részt venni.
Az áldozatokra nagyon komolyan oda kell figyelni minden felnőttnek, legyen az pedagógus vagy szülő. De legalább annyi figyelmet kell a bántalmazóra is fordítanunk, pláne ha ő a mi gyerekünk.
Ezt a cikksorozatot a digitális térben megvalósuló bullyinggal és a bántalmazó felismerésével kapcsolatos cikekkel folytatjuk.
Van valódi történeted, amit elmesélnél nekünk? Oszd meg velünk kommentben!