Bio vagy nem bio? Ez itt a kérdés.

Megdöbbentő párbeszédnek voltam fültanúja, illetve szerves résztvevője a múlt héten egy kerti sütögetésen. Jut eszembe hurrá, hogy végre itt a tavasz, jöhetnek az odaégett kolbászkák és a megfüstölt cukkini szeletek! Erről mindig a Bridget Jones karácsonyi vacsi jelenete jut eszembe a miniubikról. Aki érti érti, aki nem, annak úgysem tudom elmagyarázni.

De a kerti partik mindenesetre arra jók, hogy két almafröccs mellett megbeszéljük az élet nagy dolgait. Például ott ismertem meg egy 20-21 éves nagyon helyes, kicsit túlsúlyos csajt, aki elmondta, hogy egy csomó ételt nem ehet, amikre mind allergiás vagy nem tudja megemészteni. De az is kiderült nemrég, hogy inzulinrezisztens és az orvos azt mondta neki, hogy az ő generációjának szerinte a 80%-nak van már valamilyen alapbetegsége, ami a helytelen táplálkozásból és az elképesztően mozgásszegény életmódból fakad. Tulajdonképpen felnőtt egy nemzedék, akik a junk food-okon nőttek fel, mert amikor ők voltak gyerekek akkor még nem ciki volt és káros, hanem irtó menő.

A 45 év körüli, egyébként helyesnek tűnő szomszéd pedig azt mesélte nekünk, hogy a tinédszer gyerekei nem esznek húst, elzárják a csapot ha folyatja a vizet fogmosás közben és nagyon komolyan odafigyelnek arra, hogy minden nap mozogjanak valamit a levegőn. Alig pár év van a két ember között, és mégis milyen hatalmas különbség. Jó tudom, ez nem egy reprezentatív felmérés, de mindenesetre érdekes volt hallgatni egymás mellett ezt a két történetet.

Hogy kapcsolódik ez a bio vagy nem bio kérdéshez? Úgy, hogy ma már nem kérdés szerintem az, ami lehet, hogy 10 éve az volt. Ma már tudjuk, hogy „az vagy, amit megeszel”, és ha a gyerekek táplálását idejekorán elrontjuk akkor nagyon sok vizsgálat, izgulás és pénzköltés következik annak érdekében, hogy egyszer helyrehozzuk. Ha egyáltalán lehet.

Igen tudom, hogy néhány évvel ezelőtt még össze lehetett súgni a „bioanyák” háta mögött a játszótéren, vagy lesajnálóan megmosolyogni azt, aki nem ad csokoládét vagy cukrot a kisgyerekének. Gondolom 2022-ben, látva ezt a rengeteg betegséggel küzdő, elhízott gyereket nem kérdés, hogy érdemes odafigyelni arra, hogy milyen minőségű étellel etetjük a kisbabánkat és a nagyobb gyerekeket is. 

Az azonnali allergiás reakciók mellett sok olyan problémát is ismerünk, amik csak 10-15 évesen jelentkeznek a gyereken és addig csak halmozódnak méreganyagként, amit a szervezet nem tud megemészteni, nem tud lebontani.

Nem mindegy, hogy mit eszik a család, hogy mit esznek a gyerekek. Van néhány olyan élelmiszer, amelyiknél különösen igaz ez. Ilyen például a répa, amiből egyáltalán nem ajánlott a babáknak a nem bio fogyasztása, hiszen a répának a föld alatti részét esszük meg, tele minden olyan anyaggal, amit szegény répa a nem biogazdaság földjéből felszív.

Manapság mindennek nagyon megemelkedett az ára, ezért különösen megnézzük, hogy mi mennyibe kerül, és a bio ételek kétségkívül többe kerülnek, ráadásul nem is néznek ki olyan jól a piacon, mint génkezelt társai. Bizonyos citrusféléken, almákon van például egy olyan réteg, ami a gombásodást akadályozza meg és utóbbit csillogóvá teszi, de valami azt súgja nekem, hogy ezért nagy árat fizet a szervezetünk. Nem mondom, hogy minél csúnyább és kukacosabb annál jobb, de ha benne van a kukac akkor legalább biztosak lehetünk abban, hogy bio gyümölcsöt eszünk.

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...