Az első karácsony

Az elsőre mindig emlékszünk. Az első szerelem, az első csók, az első repülőút. És igen, az első karácsony együtt a babával. Akár januári a babátok és mindjárt egy éves, akár csak néhány hónapos, akkor is igaz, hogy ez lesz az első olyan karácsony, amit együtt töltötök el. Ez az az időszak, amikor kialakíthatjátok a saját hagyományaitokat, a saját családotok szokásait. „Úgy szoktuk, hogy szenteste átmegyünk anyuékhoz. Úgy szoktuk, hogy 25-én átjön az egész család és nálunk van az ebéd. Úgy szoktuk….” Ezek voltak eddig, annak a családnak a hagyományai, amelyben ti gyerekek voltatok. Ez pedig már a ti családotoké és a ti gyereketek gyerek benne.

Természetesen egyáltalán nem azt mondom, hogy mindenáron ellent kell mondani a szüleinknek (ez jó esetben lezajlott a kamaszkorban), de itt a kiváló alkalom, hogy a pároddal, a gyermeked apjával leüljetek egy tea mellett és megbeszéljétek, hogy ti mit szeretnétek. Ti hogyan lennétek boldogok? Ha ez megvan, akkor jöhet a további mérlegelés, hogy mit tegyetek annak érdekében, hogy egyetlen családtag se maradjon egyedül, mindenkit láthassatok, boldog ünnepet kívánhassatok neki.

Az egyik kedves barátoméknál például a pici születésével az változott meg, hogy korábban mindig a szülőknél voltak szenteste a fiatalok és most megbeszélték, hogy szeretnék ezt az estét hármasban tölteni, a saját új családjukkal és majd másnak meglátogatni a szülőket, nagyszülőket. Így nem azzal telt a karácsony, hogy folyton alkalmazkodniuk kell valakihez, hanem ezen a napon bizony tényleg egymásra hangolódnak és a legértékesebb dologgal ajándékozzák meg egymást – az idejükkel. Filmet néznek összebújva, finomakat esznek és sehova sem mozdulnak ki. Talán megbocsátják nekem, ha azt is elárulom (és irtóra irigylem őket ezért), hogy ezen a napon van a szokásos éves pizsamapartijuk is. 24-én reggeltől estig – persze aki akar, de ki ne akarna?  – pizsamában lehet maradni és nem kell semmilyen külső kötöttségnek megfelelni. Csak ők vannak egymásnak hárman. És ahogy hallom nemsokára négyen lesznek.

Ha mégis utazásra vagy vendégeskedésre adnátok a fejeteket, akkor íme néhány tipp, hogy ne legyen ordító, fáradt gyerekek összejövetele a családi találkozó. 

  • A kulcskérdés az alvás. Függetlenül attól,  hogy a babád még 3-szor vagy már kétszer alszik-e, próbáljátok meg közvetlenül az alvás utánra időzíteni az indulást. Akkor nincs még felpörögve annyira, hogy nehezen viselné az utazást, talán vissza is szunyókál a gyerekülésben. De alvás előtt semmiképp se induljatok, kivéve persze akkor ha rutinos kocsiban alvóról van szó. Abban azonban biztos lehetsz, hogy ha mindig elalszik is a kocsiban, most, amikor irtó fontos lenne tuti nem fog.
  • Vigyünk magunkkal pokrócot és alvókát, hogy ha elfárad, akkor bárhol le tudjuk fektetni. Nagyon figyeljünk a biztonságra!
  • Mindig legyen nálunk a megszokott ételéből és italából. Lehetőleg ne most próbálj ki vele egy csomó új ételt. Még akkor se, ha a család többi tagja erre biztat. Ne feledjétek ennek a gyerek a boldogságáért ti feleltek, nem a rokonság. Nálunk volt erre egy édes mondat mindig, ami elég hamar lezárta ezeket a típusú beleszólásokat: „Apa, Anya, Luca néni stb. mindenkinek megvolt a lehetősége a nevelésre. Most mi kaptuk meg.”

A karácsonyi ünnepek mindig eseménydúsak. Legyünk pizsamában, vagy gyönyörűen kiöltözve, énekelve vagy verset mondva a fa előtt. Ahány ház annyi szokás. A fontos, hogy a sajátunkban otthon legyünk.

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...