Anya ezt komolyan kitetted rólam?

Minden szülőtársamat arra kérem, hogy álljunk meg együtt egy pillanatra, és játszatok velem egyet! Képzeljünk el egy világot, ami persze nem létezik. Egy világot, amelyben anyám egyszer csak átjön a lakásomba és kedvére lefotóz, miközben ebédelek vagy alszom vagy épp tusolok és mindeközben „jajdecukivagyok”. Majd miután ezeket a képeket elkészítette – miközben nyilván közben kerek szemekkel, döbbenten állok a mama tevékenysége előtt  – megosztja a barátaival, #nagylányom #jajdecuki #micike.

Ugye milyen abszurd az, amiről beszélek?

És ugye érted, hogy mit akarok ezzel megmutatni neked?

A te gyerekednek semmivel sincs kevesebb joga, mit neked. A különbség csak az, hogy még nem tud beszélni és így aztán tiltakozni sem amiatt, hogy élete minden pillanatát megosztod a barátaiddal, ismerőseiddel. Vagy ha tud is beszélni, a helyzet az, hogy te adhatsz engedélyt saját magadnak, hogy kitehesd róla a fotókat. Ugye milyen abszurd? Hiszen éppen a szülő az, akinek az a feladata, hogy megvédje a gyermeke jogait, végiggondolja egy-egy posztolás hatásait.

Miért van az, hogy fontosabbnak tartja a szülő a saját igényeit és szükségleteit, mint a saját gyermeke jogait? De vajon miért osztunk meg fotókat a gyerekekről? Mi ennek a pszichológiája? 

Nézzük a jóhiszemű verziót elsőként: A Facebook és talán még az Instagram is tökéletesen alkalmas arra, hogy a barátokkal, rokonokkal megosszuk azt, hogy hogy fejlődik a gyerek, milyen ügyes, egyre többet és többet tud a kis csibész. Ha azonban ezt szeretnénk, akkor miért osztjuk meg azokkal is, akikkel nem szeretnék? Csináljunk egy messenger vagy egy zárt Facebook csoportot a családnak vagy a legjobb barátoknak és tegyük fel oda az aktuális képeket. Ugye milyen egyszerű lenne? Ebben az esetben csak azok látják, akiknek egyébként mutogatni szeretnénk.

Akkor miért tesszük mégis másként?

A válasz végtelenül egyszerű. Mert nagyon büszkék vagyunk rá. Mert ő a mi szemünk fénye, a büszkeségünk, az egyedüli, akinél aranyosabb gyerek nincs is talán a világon. És mi mást szeretnénk, mint a visszajelzést, hogy és tééééééényleg milyen édes, és téééééényleg milyen okos.

Áruljunk most el egy nagy titkot….az embereknek általában semmilyen kötődésük nincs más gyerekéhez. Nyomnak egy like-ot, öleléses emojit küldenek, de egy perc múlva már nem tudnák felidézni, hogy milyen volt a kislány masnija vagy a kisfiú kantáros nadrágja. Persze, nagyon jó érzés, ha pozitív visszajelzést kapunk egy-egy gyerek fotó alatt, de ettől jobban fogjuk szeretni a gyerekünket? Ugye nem. El tudjátok képzelni, hogy milyen lenne, ha egyszer csak megjelennének a valós kommentek? „Nem kicsi ez a gyerek?” „Korához képest nem duci?” „Nem is hasonlít rád!” „Azért vannak ennél jobb sulik is!” …       Pontosan tudjuk, hogy mennyire őszinték a like-ok a gyerekünk fotói alatt.

Akkor mégis miért tesszük ki ezeket? 

És még valami: Gondolj arra, hogy ezek a ma édes pici gyerekek egyszer csak kis majd nagy kamaszok lesznek, és akkor bizony számot kell majd adnunk arról, hogy hogy is kerültek a gyerekkori fotóik a világhálóra, ahonnan sosem lehet már törölni ezeket a képeket.

Lehet, hogy ő lesz a következő miniszterelnök vagy ő fedezi fel a rák ellenszerét vagy általános iskolai tanár lesz, egyik esetben sem lesz boldog, ha a gyerekkori fotója bárki számára elérhető lesz a világhálón.

 

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...