Ha valaki össze tud adni két számot akkor tudja, hogy a következő hónapok, évek valószínűleg nem azok lesznek, amikre a „hét bő esztendő”-ként fogunk emlékezni. Minden nagyobb kiadást érdemes alaposan megtervezni és kétszer is meggondolni, hogy biztosan szükségünk van-e például minden babaholmira, amit egyszer összeírtunk egy hihetetlenül hosszú listára?
Alapesetben is iszonyatosan sok pénzt dobunk ki az ablakon a babavárás időszakában, de most, hogy kiemelten figyelni kell a kiadásokra arra gondoltunk, hogy írunk egy listát a szerintünk felesleges, de kétségkívül csábító holmikról.
A babavárás kicsit olyan mint az esküvő, hogy „ez még férjen bele, hiszen egyszer van esküvőnk” (optimális esetben). Pedig higgyétek el, a babának nincs szüksége gyerek vállfára és elektromos törlőkendő melegítőre se nagyon.
A legnehezebb ellenállni az elképesztően cuki rugdalózóknak. Ezt meg is értem. „Apa szeme fénye.” „Superman” és társai….hát ki tudná otthagyni ezeket a holmikat a boltban! Azt javasoljuk, hogy te legyél az, aki otthagyja. Ezekből a holmikból bőven elég egy-két darab, hiszen naponta többet is elhasználsz majd, amikor félrefolyik a kaki a szuperbiztonságos pelusokból lehetőleg eláztatva a kedvenc feliratodat. A rettenetesen sznoboknak is azt javasoljuk, hogy bőven elég egy Gucci feliratú szettet vásárolni, amiben majd el lehet vinni a kis szerencsést vendégségbe. Otthonra bőven megteszik a mezei Tescos is, legalább akkor nem üt meg a guta, ha néhány hét múlva az agyon mosott, fertőtlenített elképesztően drága, de már megfakult márkajelzésű rugdalózóra nézel.
Rugdalózóból egyébként legyen elég, hogy ne menjen minden nap a mosógép. Azt azonban érdemes belekalkulálni, hogy mindenki azt hoz úgyis ajándékba. Ha már itt tartunk, akkor azt is megbeszélhetjük a barátokkal, családdal, hogy mivel úgyis mindenki hoz valamit, így lehet egy „babaváró-lista”, ahova össze lehet írni, hogy mire lenne szüksége a fiatal szülőknek és onnan mindenki csemegézhet. Így el lehet kerülni, hogy 4-5 olyan csattogó szárnyú falepkét kapjunk ajándékba, amivel majd 2-3 éves korában fog játszani és akkor is csak egy napig, ami után valószínűleg a család férfitagja – egyébként joggal – titokban eltüzeli a ház mögött. 🙂
Tehát body kell. Sok. Pelenka is. Még több. Néhány rugdalózó, póló, nadrág, zokni, alvózsák és persze sapka, hogy a kutacsát védjük. Nyilván nem mindegy, hogy téli vagy nyári babáról beszélünk, de alapvetően igaz az, hogy a babák gyorsan nőnek, ezért nem érdemes túl sokat vásárolni egy-egy méretből, mert elég hamar kinövik.
Végül íme a lista, a – szerintem – felesleges holmikról, amit ígértem:
- gyerek vállfa
- vízhőmérő mérő (Helyette inkább tedd bele a karod! :))
- baba lázmérő, ami semmiben sem különbözik attól, ami már van otthon úgyis
- újszülött kesztyű (helyette tökéletes lesz egy baba zokni)
- plüssök (teljesen felesleges egy újszülöttnek, sőt, akár veszélyes is lehet. Később pedig úgyis mindenki hoz majd ajándékba)
- kézi orrszívó (Ha még nem tudod mi az az orrszívó porszívó akkor ezt nem most fogjuk elmondani, de valószínűleg nincs annál hatékonyabb megoldás a váladék kiszívására.)
- bébiétel és cumisüveg melegítő
- sterilizáló
- babamérleg
- babaágynemű szett, amit soha nem fogsz használni
és még tényleg hosszan sorolhatnánk.
Csak azt tudjuk javasolni, hogy érdemes alaposan átgondolni, hogy arra a bizonyos dologra tényleg szükségetek lesz-e és miért nem. Az így megtakarított pénzt pedig fordítsátok magatokra. Menjetek el kettesben egy jó étterembe vagy fagyizzatok egy nagyot a folyóparton. Sokkal jobban meg fog térülni mint egy babakörömvágó olló.