Most nem kezdek bele egy hosszú mesébe a Valentin nap eredetéről, mert nyilván ez nagyon sok helyen elolvasható, inkább arra hívnám fel a figyelmeteket, hogy Bálint, aki a szerelmesek védőszentje azért is vált olyan népszerűvé, mert titokban adott össze olyan fiatalokat, akiket egy császári parancs értelmében nem lett volna szabad. A császár, aki ugyanis hadba hívta a katonáit úgy gondolta, hogy kevésbé lesznek elszántak a harctéren azok, akiket otthon várja a felesége. Nem tudom, hogy egy szerelmes férfi tud-e különbséget tenni vakmerőség tekintetében akkor, ha a szerelme vagy a felesége várja otthon, de se császár nem vagyok, se nem élek az ókorban.
Igazán csak abba gondoltam bele, hogy Szent Valentin nemcsak azért a szerelmesek védőszentje, mert a börtönből levelet írt kivégzése előtt a vak lánynak, akinek hitével visszaadta a látását a legenda szerint. A levél végén állítólag ez állt: „Your Valentine!” vagy „A te Bálintod!” De ez a püspök szerintem legalább ugyanolyan szimpatikus azért, amit a szerelmesekért tett. Összeadni őket titokban, mint Lőrinc barát Rómeót és Júliát az valami olyan hit a szerelemben, ami igazán ünnepelendő. Ez a része az a legendának, ami leginkább kifejezi, hogy milyen csodálatos dolog a szerelem, ami átgázol falakon, császárokon és buta szabályokon. Ki ne érezte volna már, hogy amikor szerelmes, akkor bármire képes! Hatalmas erővel és hittel tölti be az embert. Szeretni és szeretve lenni. Kevés hatalmasabb dolog van ezen a Földön.
Miért kell nekünk Valentin?
Azért, mert szuper dolog ünnepelni! És hogy eggyel több ünnepünk van, az még jobb! Lássuk be, azelőtt, hogy az angolszász kultúrából nem szivárgott be hozzánk ez az ünnep, nem igazán volt olyan ünnepünk, amikor kifejezetten a szerelmet ünnepelnénk. Persze tehetnénk hozzá, ha valami „kötelező”, akkor már nem is olyan jó, de azt javaslom kezdjük el kicsit lazábban, jókedvűen felfogni az ünnepeket. Való igaz, hogy az ünnepek apropója és az, ahogyan megemlékezünk róluk valamiféle kötelező hagyományhoz kötődnek, de éppen ez a jó benne! Szilveszterkor jól érezzük magunkat, pezsgőt iszunk és táncolunk. Uncsi, hogy mindig így kell lennie? Persze, hogy nem „kell”. Ha akarod végigülheted az Aradi-Varga Duót a tévében vagy kártyázhatsz a családdal mint minden péntek este. De az is jó lehet, hogy készülsz az év ezen napjára, amikor tudod, hogy bulizni fogsz, vagy a Valentin nap esetében a szerelmeddel romantikázni. Az a baj, hogy azt „kell” csinálni? Egyrészt nem kell. Másrészt egy tucat olyan dologról derül ki, hogy szuper, ami úgy indult, hogy kell.
Én szeretem a Valentin napot. Ráadásul vannak olyanok is, akik nemcsak a szerelmeseket ünneplik, hanem minden szeretetet, odaadást is. Hallottam olyan esetről is, hogy az iskolai osztályokban ilyenkor röpködnek a szívecskékkel teleaggatott levelek, amik sokszor barátiak csupán, de mikor ha nem ezen a napon mondjuk el a másiknak, hogy fontos nekünk.
A családosoknak is mást jelent ez az ünnep, különösen ott, ahol pici gyerek van. Ilyenkor őt is bevonhatjuk a készülődésbe és együtt rajzolhatunk valamit apának vagy süthetünk a családnak szívecskés sütiket. A gyerekek nagyon fogják élvezni és a szülőknek is kiváló alkalom, hogy beszéljenek a gyerekekkel a szeretetről, akár – életkortól függően – a szerelemről, ami apa és anya közötti erős kötelék.
Így készíts szeretetdobozt!
Keressetek egy kis dobozt a lakásban, ami lehet egy nagyobb gyufásdoboz is, csak annak a veszélyes részét mindenképp ragasszuk le, mielőtt a gyerekkel munkához láttok. Ha nem találtok megfelelő dobozt, akkor egy üres kis befőttes üveg is tökéletesen megteszi. Dekoráljátok ki közösen! Jöhetnek a szívecskék! Ezután kis színes cetlikre írjátok rá a gyerekekkel közösen, hogy mik a válaszok arra a kérdésre, hogy „Mit szeretek apában?”
Meglátjátok, hogy csuda édes mondatok születnek majd!
Apukák figyelem! Természetesen a Szeretetdoboz anyukáknak is elkészíthető és garantáltan megható ajándék lesz Valentin napon!