Az, hogy milyen fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű zöldség és gyümölcs fogyasztása már szinte evidencia. Mint ahogy az is, hogy jó sok folyadékra, lehetőleg vízre van szüksége a szervezetünknek ahhoz, hogy megfelelően működjön. Ami azonban nem teljesen egyértelmű, hogy mikor, mennyi gyümölcsöt együnk és kell-e arra figyelni, hogy honnan származnak?
Én egyértelműen a „no waste” filozófiát valló emberek csoportjába tartozom, így nagyon figyelek arra, hogy amennyire lehet ne pazaroljunk a családban. Igaz ez a kozmetikai cikkekre, a ruhákra, de leginkább mégis az élelmiszerre. Ha belegondolok, hogy volt idő, amikor minden hétvégén egy szemeteskukányi élelmiszert dobtam ki, mert vagy lejárt a szavatossága vagy egyszerűen csak megromlott. Ma már ez elképzelhetetlen!
Minden hétvégén alaposan megtervezzük, hogy ki mit szeretne enni, hozzárendeljük a bevásárlólistát és igyekszünk kizárólag azokat az élelmiszereket és főleg abban a mennyiségben megvenni, amelyeket meg is esszük. Ez éppen a zöldségek-gyümölcsök tekintetében a legfontosabbak. Egy banán élettartama 2-3 nap, de nem különbözik a baracké sem különösebben. Figyelembe kell venni, hogy ezekből semmi értelme betárazni, mert mire elfogyaszthatnánk úgyis megromlik. Ezért tudomásul kellett vennünk, hogy akármennyire is sok idő és nehezen fér bele az időbeosztásunkba, de ha friss zöldséget és gyümölcsöt akarunk adni a gyerekeknek, akkor hetente nem elég egyszer piacra menni.
Mi hipermarketbe nem járunk, úgyhogy az szóba sem jön nálunk.
3 tipp a zöldségfogyasztásra!
- Együnk naponta legalább kétszer zöldséget vagy gyümölcsöt! Akár étkezések között is fogyaszthatjuk ropi ropi helyett hosszában felvágott répát, karalábét, almát. Így általában a gyerekek is sokkal szívesen elcsipegetik.
- Próbáljunk idény gyümölcsöt venni, lehetőleg őstermelőtől. Próbáljuk azzal is csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat, hogy olyan terméket választunk, ami a közelben termett.
- Azokból a zöldségekből, amelyeknek a termése a föld alatt van – sárga, fehérrépa – inkább vegyünk bio-t, vegyszermenteset. Különösen igaz ez akkor, ha gyerek van a családban.
Végül a gyerekeket érdemes már egész kicsi koruktól fogva hozzászoktatni a piacon való vásárláshoz. Ilyenkor innen-onnan kapnak kóstolót és az egész egyébként is egy nagy kaland mindig. Mintha játszótéren lennének. Nem ismerek gyereket, aki nem rohanni cipőt venni akkor, ha megkérdezzük van -e kedve velünk kimenni a piacra.