Ha sokat alszik okos lesz a gyerek?

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás rendkívül fontos a gyerekek életében. Ma már annyira tisztában vagyunk ezzel, hogy a felnőttek alvását segítő alvásklinikákat hoznak létre és egyre több olyan terápia van, ami az alvás minőségének javítását tűzi ki célul. Ha jól alszik valaki, azzal alapvetően változik meg az élete.

A gyerekek esetében hatványozottan igaz ez az állítás. Ma már számos kutatás támasztja alá, hogy a rosszul alvó gyerekek gyengébben teljesítenek az iskolában, különösen a matematikai és olvasási képességek vizsgálata esetén.

Vannak a jól alvó csecsemők és vannak, akiket meg kell tanítani jól aludni. Arról, hogy hogyan lehet ezt elérni számtalan csodálatos könyv született, de az én személyes kedvencem, amit a „babasuttogó” írt: Tracy Hogg – Melinda Blau: A suttogó titkai. Ha egy mondatban kellene összefoglalni ezt a nagyon fontos könyvet, amit egyébként nem lehet, akkor biztosan a rendszeresség fontosságát emelném ki ha az alvást tesszük a fókuszba. A babákra is igaz, és később a gyerekekre még inkább az lesz, hogy ha kialakítjuk az életében a rendszerességet, akkor sokkal kiegyensúlyozottabb, nyugodtabb babánk és kis gyerekünk lesz, ami jó a családnak, de leginkább magának a gyereknek.

Ha egy gyerek mennyiségi és minőségi alvása megfelelő, akkor jobban fog teljesíteni a mindennapokban az iskolában is. A gyerek számára a fáradtság nemcsak abban az értelemben csapda, hogy rosszul kezd tanulni, de abban is, hogy minden sokkal nagyobb erőfeszítésébe kerül majd. Ettől pedig még fáradtabb lesz és elindul egy ördögi spirál, amiből nagyon nehéz lesz kitörni.

Hogyan csináljuk? 

Az a legjobb, ha már kisbabakorban elkezdjük, de ha így teszünk akkor is tapasztalni fogjuk, hogy az úgynevezett „fejlődési ugrásoknál” sok minden felborul. Ilyenkor jó résen lenni és átkalibrálni a napirendet úgy, hogy még mindig működjön. Szerintem ezek az igazi kihívások. Ráérezni, hogy már nem azért nem alszik annyit a gyerek, mert „rossz”, vagy valami „baj” van, hanem azért, mert épp elért a fejlődésének egy új szakaszába. A rendszerességnek maradnia kell, csak változtatni kell a kereteken. 

Íme néhány tipp a rendszeres és minőségi esti alvás biztosításához!

  • Este 9 előtt mindig legyen ágyban! Ahogy nő, ennek a megteremtése egyre nehezebb lesz, de próbáljunk törekedni rá.
  • Alakítsunk ki esti, lefekvés előtti rituálét, ami ráhangolja a gyereket a pihenésre!
  • Mondj mesét és később olvassatok együtt!
  • Lehet egy kis mondóka, ringató, egy-egy mondat, mozdulatsor, ami mindig ismétlődik.
  • Közvetlenül lefekvés előtt ne nézzen semmilyen mozgóképet, se TV-t, se telefont, se tabletet. Ezek a vizuális ingerek nem segítik a nyugodt alvást.
  • A legtöbb gyerek plüssállattal alszik, ő is fontos része az esti rituálénak. Jelenlét megnyugtatja a gyereket, biztonságot, állandóságot ad. Éjszaka, ha felriad is képes megnyugtatni az a tudat, hogy magához szoríthatja kis kedvencét.

Nincsenek titkos receptek, de az most is igaz, hogy ha figyeljük a gyerekünket, megismerjük és sokat beszélgetünk vele, akkor hamar észrevesszük, ha valami nyugtalanítja, zavarja az álmát és azon gyorsan tudunk segíteni.

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...