A túlféltő szülő. Áldás vagy átok?

Egy anya mindig aggódni fog a gyermekéért. Soha, egyetlen pillanatra sem szűnik meg a féltés, akárhány éves is legyen. Ez egy ösztön, ami szerintem a köldökzsinórral megy át az anyába. Az az egység látszólag egy vágással szétesik a születéskor, de meggyőződésem, hogy a valóságban sohasem szakad el anya és gyermeke egymástól. Néha beszélünk róla anyukákkal, hogy az egyetlen ember a gyerekünk az életünkben, akiért gondolkodás nélkül meghalnánk. Ez is egy ösztön. Nem mérlegelnénk, hogy jaj mennyi szép év lenne még hátra, milyen sok mindent lehetne jobbítania  világon, ha az lenne a megoldás, hogy én meghalok és akkor ő élhet másodperc töredéke alatt döntenénk. Ez az a kötelék, amit nem lehet egy ollónyisszantással elvágni.

Minden szülő félti a gyerekét, de egyáltalán nem mindegy, hogy ez megmarad-e az egészséges mértéken belül. Ráadásul „félteni” is nagyon sokféleképpen lehet és nagyon sok dologtól. Van, aki az ételekkel kapcsolatos fóbiái miatt okoz evészavarokat, más a tisztaságmániája miatt köti gúzsba a gyerekét persze akarata ellenére. De ismerek olyan kisfiút is, aki valószínűleg még soha életében nem volt igazán koszos vagy sáros a játékban, mert a szülei annyira féltik a ruháját, hogy lehetetlen számára igazán belemerülni egy jó kis homokozásba vagy sárdagasztásba.

A gyermekéért aggódó anyuka vagy apuka természetesen igyekszik minden várhatóan rossz dologtól megvédeni a gyerekét, hogy minél boldogabb gyerekkort biztosítson számára. De milyen áron teszi ezt? És mit jelent az a boldog gyerekkor? Éppen a napokban meséltem a lányomnak arról, hogy mi minden nyarat a nagyszüleimnél töltöttünk az uncsitesókkal, fára másztunk, egérrágta régi szőnyegből sátrat építettünk és a tyúkszaros baromfiudvarról hordtuk be a kis itatóedényeket, amikben hernyókat, kukacokat próbáltunk megtanítani a legagyafúrtabb cirkuszi produkciókra.

Az én gyerekem sem panaszkodhat, sokat utazik, a barátaival lóg, de ő mondta erre, hogy  „Anya mennyivel jobb volt nektek, mint nekünk!” És azt hiszem ebben igaza van. És ennek egészen biztosan az egyik oka az, hogy nem találjuk el szülőként a határt a féltés és a túlféltés között.

A világ rossz, ezért meg kell védenünk tőle a gyerekünket.  -gondoljuk, és nyilván van is okunk ezt gondolni. De ha így teszünk és ezt neveljük bele a gyerekbe is, akkor rettegő, megnyílni képtelen gyereket nevelünk, aki inkább félelemmel teli szívvel közelít a világhoz, mint nyílt bizalommal.

A túlféltés egészen szélsőséges is lehet. 

Képzeljük el, hogy van, hogy egy szülő nem képes egyedül hagyni a gyerekét. Pedig magányra, egyedüllétre mindnyájunknak szükségünk van. Mit érezhet egy kiskamasz, akinek folyton a nyakában lihegnek a szülei? De előfordul olyan típusú féltés is, ami a tanuláshoz kapcsolódik. A szülő nem akarja, hogy a gyerekét csalódás érje, ezért rendszeresen megcsinálja helyette a házi feladatot vagy felolvassa a novellát, kisregényt, amit feladnak házi feladatként. Ennek az eredménye aztán a látszólag jól tanuló, kitűnő gyerek, aki valójában funkcionális analfabéta.

Tudom, hogy a túlféltő szülők is hozzák ezeket a mintákat valahonnan magukkal. Talán épp velük bántak ugyanígy vagy épp ellenkezőleg, elhanyagolták őket és megfogadták, hogy ők sosem tesznek ilyet. De gyakran fordul elő ez a fajta viselkedés elvált szülők esetében, amikor a szülők így „kompenzálnak” a válás miatt.

Mi lehet a baj felnőttkorban?

A túlféltett gyerek nagyon nehezen illeszkedik be a környezetébe felnőtt korában, mert kicsiként nem tanulta meg az alkalmazkodást, a másik érdekeinek megértését és elfogadását. Hiányos a felelősségtudata, hiszen gyerekként nem nagyon voltak következményei a tetteinek. A szülei mindig mindent megoldottak még mielőtt az bármi bajt okozhatott volna.

Emellett a problémákkal való megküzdés, az alkalmazkodás képessége is hiányozhat belőle, ami pedig a 21. századi emberi egyik legfontosabb képessége kell, hogy legyen.

Ha valaki úgy érzi, hogy szülőként nem pont azt az utat járja, amire készült, akkor mindig van esély a változásra. Semmi sem dől el végérvényesen, pláne ha még kicsi a gyerek. Javaslom, hogy olvasson utána a témának, mert komoly, könnyen áttekinthető könyvek vannak ezen a területen.

Népszerűek

„Az éjfél előtti alvás duplán számít”

Eljön a pillanat, amikor kikerül a gyermek anya óvó, védő szárnyai alól és bölcsis vagy ovis lesz. „Ha két hétig egyfolytában jártok, már szerencsések...

LEVÉL AZ EXNEK

Tegnap volt egy válóper első felvonása. Nem mondom, hogy könnyű valakinek a szemébe nézni, akiben valaha hittem, akiben valaha bíztam. De egy ilyen tárgyalás...

Baby blues vagy nagy a baj? Ismerd fel!

Csirmaz Luca pszichológussal, a pszicholive.hu oldal írójával, szerkesztőjével, gyakorló szakemberrel beszélgettünk a szülés utáni depresszióról és közben tisztáztunk is néhány fogalmat. Mi az a szülés...

Így kezeld a hisztit!

A gyermek üvölt, a földön fetreng, elvörösödött fejjel sír, csapkod vagy rugdos, kiabál, mindezt naponta akár többször is. A köznyelv ezeket a dühkitöréseket hívja...

Ki mondta, hogy szoptatni könnyű?

Lássuk be, nagyon keveset beszélünk őszintén a szoptatásról. Valahogy a babavárás időszakában nem az a legfontosabb dolgunk, hogy belegondoljunk, utánaolvassunk annak, milyen is lesz...