Bár nem néztem utána, de valami azt súgja, hogy az anyós-meny konfliktus valószínűleg egyidős az emberiséggel. Szinte látom magam előtt, ahogy az ősember felesége és az anyukája összeszólalkoznak azon, hogy a kis ősember utód éppen mamutot vagy bogyókat vacsorázzon és biztosan kényelmesen alszik-e abban a kis kőbölcsőben.
Az anyós és meny közötti versengést nem szűnt meg az évezredek alatt. Ennek viszonylag egyszerű oka van, hiszen mind a két nő ugyanannak a férfinak a kegyeit keresi. A két viszony és helyzet persze egészen más, de a lényeg sajnos abból a szempontból hasonló, hogy mindkét nő azt gondolja, hogy a másiknál jobban tudja, hogyan lehet boldoggá tenni a család férfi tagját. Az édesanya dolga, hogy megszülje, majd biztonságban felnevelje utódját. De ez a felnevelés nem szűnik meg azzal, hogy a férfi nagykorú lesz, hiszen a szülő azután is azt fogja érezni, hogy gondoskodnia kell a gyermekéről.
Amikor pedig megszületik az utód, akkor még azokban a családokban is elszabadul a pokol, ahol addig egészen rendezett, akár baráti is volt a viszony anyuka és a fia felesége között.
Persze vannak a szerencsések, akiknek olyan anyóst és menyet sikerült kifogniuk, akikkel tiszteletben, szeretetben lehet együttműködni. A többség sajnos mégsem ilyen. Ezek a kapcsolatok tele vannak rejtett konfliktusokkal, visszafojtott indulattal, olykor akár valódi, heves vitával. Miből fakadnak ezek? Általában abból, hogy nem húzzuk meg a határokat. Senki sem meri a kapcsolat elején tisztázni, – hiszen akkor mindenki igyekszik a legszebb arcát mutatni és bevágódni a másiknál – hogy a két ember kapcsolata hogyan működhetne zökkenőmentesen.
Tipikus konfliktusforrás az „én majd azt tudom, hogy lesz jó” magatartás, amikor anyuka még mindig megtömi az édes kicsi fiát nokedlivel, amikor szegény már két hete paleo diétán van vagy zsákszámra vásárolja a gyereknek az édességet, mert mi baj lenne abból, az édesség csak cukor, attól pedig nem lehet semmi baja. Ez persze fordítva is így van, amikor a fiatal anyuka tud mindent jobban, hiszen azok, amiket az anyós mond már egy letűnt világból származó tapasztalatok és ma már ez egyáltalán nincs így, meghaladta a világ. Ő bezzeg olvasta az interneten, a babás blogokban vagy FB csoportokban, hogy ezt így és így kell csinálni.
Ahhoz, hogy két felnőtt nő között jól működjön a kommunikáció, mindenekelőtt őszinteségre van szükség. Ha már kialakult valamiféle bizalmi kapcsolat anyós és meny között, akkor nyugodtan be lehet neki vallani, hogy fáradtak vagyunk vagy aggódom a gyerek súlya miatt. Egy témát érdemes kerülni mindenképp, anyuka pici fiát. Semmiképpen nem tartoznak rá se a kettőtök közötti viták vagy lelki problémák, pláne nem a hálószobatitkok. Ehhez az anyósnak semmi köze.
Összegyűjtöttünk néhány tippet, hogyan építs ki az anyósoddal jó viszonyt vagy legalábbis hogyan kezdd el? Aztán meglátod, hogy milyen lesz a fogadtatás, és akkor még mindig bőven ráérsz a duzzogásra!
- Hívd el egy kávéra vagy teára és kérdezd a fia gyerekkoráról! Mutogasson képeket, meséljen a családi sztorikból! Imádni fogja!
- Főzzetek együtt valamit, ami az ő specialitása! Mondanom sem kell, hogy te leszel a kukta, aki nagyon alaposan megfigyeli, hogy hogyan készül a férje kedvenc húslevese vagy töltött káposztája. Ha jó fej az anyósod, legközelebb ő kéri el a karácsonyi süti receptjét.
- Menjetek el együtt venni neki egy blúzt vagy szoknyát a születésnapjára! Amíg próbálgatja, te pedig dicsérgeted igazán jó pillanatokat élhettek át.
Egy jó meny-anyós kapcsolat tényleg megfizethetetlen, ahogyan egy rossz pokollá tudja tenni egy család életét. Ha belegondolsz, hogy optimális esetben ez a kapcsolat az élet végéig tart, akkor megéri egy kis energiát belefektetni. Egy férjjel vagy feleséggel a családot is kapod, ahogy Az igazából szerelem című filmben, amikor Colin Firth megkéri a portugál lány kezét. Emlékeztek az anyós szájrapuszijára? Ugye, hogy felejthetetlen?
Mindig gondolj arra, hogy bármilyen rossznak is gondolod most a kapcsolatotokat, egyrészt ha kölcsönösen dolgoztok rajta, akkor megjavítható, másrészt legalább nincs szájrapuszi.
Ezt a cikkünket olvastátok már? „Anya ne az én gyerekemen hozd helyre, amit elrontottál!”