Nyunyóka, alvóka, nyonyi, nyonyika, nyunyó. Lehet, maci, nyuszi, cica vagy bármilyen állat vagy akár egy baba is. Az egyetlen közös tulajdonságuk talán csak az, hogy puha rongyból készülnek. Mert olyan jó megölelni, hozzábújni, soha el nem ereszteni. A csecsemőkor vége felé a kisgyerek kötődni kezd valamelyik alvóállatkájához. Van olyan kisbaba, aki sok alvókával alszik és hónapok alatt alakul ki, hogy melyik lesz a kedvenc, aki biztosan nem hiányozhat mellőle a legfontosabb pillanatokban. Vannak olyan kisbabák, akik egy darab rongyhoz kötődnek, leginkább ahhoz, ami segített nekik a fogzás időszakában. Aztán elindul a kúszó-mászó-tipegő kor, amelyben a gyerek számára kinyílik a világ és ami talán a legizgalmasabb ebben az időszakban, hogy már el lehet szaladni a mama lába mellől és persze vissza is lehet szaladni, ha egy kis biztonságra vágyunk. De a mama már nincs mindig ott mellette…ekkor különösen felértékelődik minden olyan plüssállat, takaró, kendő vagy anya bármilyen ruhadarabja, ami arra emlékezteti, hogy biztonságban van akkor is, ha épp nincs ott az imádott anya.
Különösen igaz ez az éjszakára, amikor a szülőktől külön alvó kisgyereknek meg kell szoknia, hogy elaltatja saját magát. Persze ott van ilyenkor a mindenre jó cumi, de hosszú távon egyrészt tönkreteszi a fogakat, másrészt jobb ilyenkor ha egynél több dolog is ott van a baba közelében, ami az anyukájára emlékezteti. 12-24 hónapos kor között még nem alakul ki az ún. tárgyállandóság és ebben az időszakban megnyugtató, ha „pótléknak” ott van a kedvenc kismaci vagy nyonyi, ami persze mindenkinél más és más. Azért is van nagy jelentősége ezeknek a tárgyaknak, mert segítenek az elszakadásban, a leválásban. Egyfajta kísérője a gyermeknek ezen az úton. A biztonság, az otthon, anya, szeretet – ezeket jelentik a piciknek ezek a plüss állatok. A gyerek azért is kötődik hozzá, mert pici kora óta vele van, ott van rajta a mama illata.
Miért éppen az a plüss lett a kiválasztott?
Legtöbb esetben nyilván azért, mert a szülők azt akarták, hogy az legyen. Sok esetben azonban a meglévő néhány alvóállatból maga választja ki a kedvencét a gyerek.
Akárhogy is van, figyeljünk néhány dologra!
- ne legyen túl nagy, férjen el egy kisebb táskában, hogy mindenhová magunkkal vihessünk
- legyen puha és biztonságos (mivel a gyerek a szájába veszi, rágja majd, nagyon fontos, hogy nehogy leváló alkatrészei legyenek)
- legyen jó minőségű, mert lehet, hogy akár 20 évig is bírnia kell a strapát
Ugye milyen bonyolult az alvó állatkák kimosása?
Nálunk állandóan közelharc folyik azért, hogy kimoshassam az ágyban alvó plüssállatokat. Bevallom ez csak akkor tud megtörténni, amikor a kis hercegnő átmegy a nagyihoz és néhány óra alatt elvégzem ezt a műveletet. Persze olyankor mindig megkapom, hogy mi történt ezekkel az állatokkal, de aztán egy-két ölelés után megint minden olyan, mint régen.
Meddig egészséges a nyunyókával aludni?
Ha engem kérdeztek, akkor bármeddig. Ám ha egy kisiskolás még másodikban sem tud elindulni a plüss nélkül az iskolába vagy egy kiskamasz telepakolja az ágyát plüssökkel, akkor érdemes odafigyelni, hogy nincs-e szükség extra segítségre a szorongás enyhítése miatt.
De alapvetően szerintem semmi baj nincs a plüssállatokkal való alvással. Persze kétségtelenül van abban valami kihívás, ha a tinédzser lány a pasija ágyában egy agyonrágott plüssmacit talál, de lássuk be még mindig sokkal jobb, mintha egy másik lányt találna ott.